Khorasan Science and Technology Park (KSTP)


زمان: چهارشنبه ۱۸ مهر ۱۳۶۹

مکان:

ثبت‌نام در این رویداد

خبر رویداددکتر قدیری ابیانه مشاور تولیت و مدیر فناوری اطلاعات و فضای مجازی آستان قدس رضوی بر تأکید تولیت آستان قدس رضوی نسبت به بهره برداری از ظرفیت شرکت های فناور پارک در جهت رفع نیازهای این آستان اشاره کرد.

دکتر قدیری ابیانه و هیأت همراه ایشان دوشنبه 20 شهریورماه 96، از شرکت های فناور پارک علم و فناوری خراسان بازدید کرد و به بحث و تعامل با سایر شرکت های این پارک نشست.

در ابتدای جلسه دکتر سید حسن علم الهدایی رئیس پارک علم و فناوری خراسان ضمن بیان تعاملات ملی و بین المللی پارک و شرکت های فناور آن، به توانمندی های شرکت های پارک در حوزه های تخصصی مختلف، به خصوص حوزه فناوری اطلاعات پرداخت و به فعالیت های موفقیت آمیز مرکز رشد ICT پارک در سطح استان و کشور اشاره کرد.

مهندس جاهدی مدیر مرکز رشد ICT پارک علم و فناوری خراسان، این مرکز رشد را یکی از قدیمی ترین و بزرگترین مراکز رشد تخصصی کشور در حوزه ICT دانست و به نقش بارز و مهم پارک خراسان در تصمیم گیری های حوزه ICT استان از جمله مطالعات اصلی و راهبردیICT Master Plan  استان خراسان رضوی اشاره کردکه اجرایی ترین ICT Master Plan در کشور انتخاب شد.

وی گفت: این مرکز رشد تاکنون ایجاد و رشد حدود 140 شرکت فناور را در رزومه کاری خود دارد و کمک کرده و در حال حاضر به حدود 70 شرکت جاری ارائه خدمات می کند.

مهندس جاهدی همچنین به رویکرد جدید پارک خراسان در حوزه کارآفرینی مبتنی بر نوآوری و فناوری با عنوان رویداد استارتاپی اشاره کرد که شایان ذکر است این رویداد در بدنه دولت از سال 91 و از پارک علم و فناوری خراسان آغاز شد و تاکنون حدود 70 رویداد به سبک کارآفرینی را در دو سال اخیر مدیریت کرده است.

مرکز رشد ICT پارک خراسان هرساله براساس اولویت بازار اقدام به پذیرش شرکت ها می کند که از جمله این اولیت ها در دو سال اخیر حوزه تولید محتوا، فضای مجازی، کسب و کارهای اینترنتی پلت فرمی و بازی های رایانه ای بوده که نتایج خوبی را به دنبال داشته است.

دکتر قدیری ابیانه مشاور تولیت و مدیر فناوری اطلاعات و فضای مجازی آستان قدس رضوی ضمن استقبال از توانمندی های پارک علم و فناوری و مرکز رشد ICT پارک به تأکید تولیت بر بهره برداری از ظرفیت شرکت های فناور استان در حوزه نیازهای استان قدس رضوی و رویکرد استفاده از محصولات داخلی اشاره کرد و گفت می توان آستان قدس را از منظر دیگری به عنوان یک سرمایه گذار برای شرکت ها درنظر گرفت. و استفاده از ظرفیت شرکت ها را در جهت رفع نیازهای استان قدس، نه تنها محدود و منحصر به حوزه ICT بلکه به همه حوزه های علمی دانست.

در ادامه تعدادی از شرکت های فناور حوزه ICT پارک علم و فناوری خراسان به ارائه توانمندی ها و پیشنهاداتشان درخصوص همکاری و ارائه خدمت به استان قدس پرداختند.

در ابتدا "شرکت آی تک" که درحوزه تولید و خدمات امنیت و نظارت تصویری در سطح شهر و کنترل ترافیکی شهر، تولید تصاویر زنده بر روی شبکه های اینترنتی IP TV، فیبرهای نوری و همچنین اجرا و مشاوره  شبکه رادیویی امنیتی فعالیت می کند، به ارائه توانمندی های خود پرداخت. ضمن این که این شرکت هم اکنون در حوزه اجرای فیبرهای نوری، نه در سطح ملی بلکه در سطح بین المللی و در کشور عراق نیز فعالیت می کند.

همچنین "شرکت هوش کاوان" که در زمینه سیستم های هوشمند کنترل تردد مبتنی بر پردازش تصویر فعالیت دارد، خود را معرفی کرد و سامانه شمارش عابرین، سامانه تشخیص و تطبیق چهره، سامانه تشخیص پلاک و مدیریت پارکینگ و سامانه پذیرش از دیگر محصولات آن است.

"شرکت گلدن کو" طراح نرم افزارهای اتوماسیون بر روی پلت فرم های پرتابل در بخش های مختلف بازرسی، بازبینی، نظارت، مدیریت اخبار و داده کاوی نیز به معرفی خود در این نشست پرداخت.

پس از آن "شرکت شهراندیشان توسعه آروین" که با هدف رفع نیازها در حوزه مدیریت و خدمات شهری فعالیت می کند، از جمله فعالیت های شرکت را در حوزه های آذین بندی و نورپردازی، ماشین آلات رباتیک همچون دستگاه شستشوگر BRT و ربات رنگ آمیزی و شستشوگر جداول، هوشمندسازی آبسردکن ها این گونه برشمرد.

سپس "شرکت راژمان" بود که دارای فناوری نمایش و پردازش نقشه و سرویس های Location Base می باشد. تولید نقشه های سه بعدی، مکان یابی و موقعیت یابی بدون GPS وهمچنین دیگر محصول گسترده این شرکت با عنوان نقشه همراه در شهرهای مختلف ایران از جمله فعالیت های شاخص شرکت راژمان بوده که افراد زیادی از آن استفاده می کنند.

در ادامه "شرکت مگاتک" به ارائه توانمندی های خود در حوزه نرم افزارهای تحت وب، کانال های RFID و فناوری AR و VR پرداخت.

و همچنین "شرکت پارس اطلس"، ارائه دهنده خدمات اسکن دوبعدی و سه بعدی به معرفی فناوری خود پرداخت و از چندین پروژه انجام شده با آستان قدس رضوی یاد کرد.

و در نهایت "گروه رسانه ای سپیدگامان" که درحوزه محتوایی فعالیت می کند به معرفی توانمندی ها و فعالیت های خود در حوزه های تولید محتوا پرداخت و این فناوری را قابل انطباق با دغدغه های مدیران و مسئولین استان قدس برشمرد.

در پایان پس از ارائه شرکت های منتخب مرکز رشد فناوری اطلاعات و ارتباطات پارک خراسان در حوزه های مختلف، دکتر قدیری ابیانه ضمن ابراز خرسندی از توانمندی های شرکت های پارک و تأکید مجدد بر بحث سرمایه گذاری و استفاده از ظرفیت های استان درجهت رفع نیازهای آستان قدس رضوی، بر افزایش و تداوم تعاملات پارک خراسان و شرکت های فناور آن با آستان قدس رضوی اشاره کرد و این دیدار را در جهت سوق دادن شرکت های فناور به رفع مشکلات و نیازهای آستان قدس رضوی تأثیرگذار برشمرد.