Khorasan Science and Technology Park (KSTP)


زمان: چهارشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۷

مکان:

ثبت‌نام در این رویداد

خبر رویداد


مصاحبه با آقای مهندس سید موسی سیادتی، مدیر مرکز رشد فناوری جامع پارک علم و فناوری خراسان

🔺توضیح مختصری در رابطه با ماهیت مرکز رشد فناوری جامع بفرمایید

مرکز رشد فناوری  جامع پارک علم وفناوری خراسان  به عنوان اولین مرکز رشدی شناخته می شود که در سطح استان ایجاد  شد  تا بتواند رسالت خود را در جهت توسعه ایده های فناورانه و تبدیل آن ها به کسب و کارهای فناورانه انجام دهد، در حال حاضر نیز به عنوان بزرگترین مرکز رشد فناوری استان  در حال فعالیت هستیم. این مرکز  فعالیت خود را ازسال  1381  و تحت نظر پارک علم وفناوری خراسان آغاز نمود. در ابتدای فعالیت این مرکز و با توجه به عدم وجود مراکز رشد تخصصی ، تمامی ایده های فناورانه که شاخصه های لازم برای پذیرش را دارا بودند  در این مرکز پذیرش و مورد حمایت قرار میگرفت. از سال 1389 و با توجه به لزوم ایجاد مراکز رشد تخصصی جهت ارائه خدمات مطلوب تر به واحدهای فناور ، و با در نظر گرفتن مزیت های منطقه ای، مراکز رشد تخصصی در زمینه کشاورزی، انرژی و فرهنگی به صورت مستقل راه اندازی گردید. در حال حاضر شرکت ها در حوزه های  فنی مختلف از قبیل مکانیک، برق و الکترونیک،مکاترونیک، فناوری های نوین ساختمان، تجهیزات پزشکی، موادو پلیمر و ... در این مرکز پذیرش می شوند و از این حیث که  حوزه های فنی قابل پذیرش در این مرکز از تنوع زیادی برخوردارست مرکز رشد فناوری جامع  به آن اطلاق می گردد.
پذیرش در حوزه های فنی مختلف ، ظرفیتی را ایجاد کرده است تا  طیفی از شرکت های فنی با حوزه فعالیت متفاوت در کنار یکدیگر قرار بگیرند. این موضوع ایجاد هم افزایی بین شرکتها  و رفع نیاز یکدیگر را  تسهیل میکند هرچند  از سوی دیگر با توجه به تعداد بالای تقاضا جهت پذیرش در این مرکز و با عنایت به بضاعت مرکز در ارئه خدمات به شرکتها، فرآیند پذیرش را با مشکلاتی روبرو میکند.
 افتخار ما این است که در طول دوران فعالیت مرکز توانسته ایم بیش از 350 ایده فناورانه را حمایت کنیم که بیش از 100 ایده آن تبدیل به محصول و کسب و کار فناورانه گردیده و به چرخه اقتصاد کشور وارد گردیده است.
 
🔺اهم دستاوردهای مرکز رشد جامع در سال 1396 چیست؟

 امسال  در مرکز رشد جامع موفق شدیم که 19 طرح جدید را پذیرش کنیم و در مجموع الان حدود 42 شرکت جاری در مرکز مشغول فعالیت هستند. اشتغال حاصل از پذیرش شرکت ها در سال جاری حدود 223 نفر بوده که متوسط 5.4 نفر برای هر شرکت است. موفقیت ویژه‌ای که در سال 96 به وقوع پیوست، در رابطه با بحث درآمد شرکت ها می‌باشد. بر اساس گزارشات احصا شده امسال شرکت‌ها حدود 18.5 میلیارد تومان درآمد داشته‌اند که افزایش 2.5 برابری نسبت به سال گذشته را شاهد هستیم. در سال جاری حدود 65 درصد از شرکت های پذیرش شده در داخل فضای پارک مستقر هستند و حضور آنها در فضای داخلی پارک بحث هم افزایی بین شرکت ها را خیلی تقویت می کند. ما امسال توانستیم حدود مبلغ 3 میلیارد ریال از منابع داخلی پارک و 7.5 میلیارد ریال از منابع خارج از پارک به شرکت ها ارائه تسهیلات کنیم. استانداردسازی فعالیت های مرکز رشد جامع نیز از جمله رویکردهایی است که در سال های اخیر اتخاذ شده است. در این رویکرد، با توجه به تجربیات و سوابق قبلی پذیرش های انجام شده، امکانات و زیرساختهای موجود و ... بازنگری کلی در فرآیند پذیرش صورت گرفته  تا طرحهای فناورانه با قابلیت تجاری سازی بالاترپذیرش گردد. همچمنین  استخراج مدل های نظارتی  و اجرای آنها در جهت آشنایی با نقاط ضعف و قوت هر شرکت و ارائه حمایت های هدفمند از دیگر برنامه های این مرکز بوده است.
. امسال همچنین موفق شدیم به توصیه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و به منظور انتقال تجربیات در مدیریت مراکز رشد ، اولین دوره کارگاه آموزشی راهبری مراکز رشد  با استفاده از ابزارهای مدیریتی و نظارتی را در سطح کشور و برای مدیران و کارشناسان سایر مراکز رشد  برگزار کنیم که بازخورد بسیار خوبی را در مجموعه وزارت علوم به همراه داشت.
افزایش بیش از 2.5 برابری درآمد شرکتها نسبت به سال قبل به نوعی حاصل تغییرات ایجاد شده در فرآیند پذیرش و انتخاب شرکتهای مستعدتر، اجرای کامل فرایندهای نظارتی مرکز و تلاش بیش از پیش شرکتهای تحت پوشش میباشد.

برگزاری نشست هم اندیشی شرکت های حوزه تجهیزات پزشکی هم از دیگر برنامه‌های ما در سال جاری بود که به نتایج خوبی منجر شد. همچنین تفاهم نامه‌ای با صندوق سلامت ثامن در راستای تامین منابع مالی شرکت های تجهیزات پزشکی در سال جاری منعقد شد که به زودی ارائه تسهیلات صندوق برای شرکت های پارک محقق خواهد شد. در زمینه تامین منابع مالی مورد نیاز شرکتها  نیز موفق به برقراری ارتباط یکی از شرکت های  تحت پوشش مرکز با سرمایه گذار و نهایتا جذب سرمایه لازم گردیدیم.
در رابطه با دستاوردهای شرکت ها در سال جاری می‌توان به انتخاب شرکت نیل افشان طوس از شرکت های رشد یافته مرکز رشد جامع به عنوان واحد صنعتی برتر صنایع کوچک کشور توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت ، شرکت سامانه‌های دقیق نوین افراز به عنوان شرکت دانش بنیان برتر استان و شرکت داریا دانش بارثاوا به عنوان شرکت فناور برتر استان اشاره کرد. در بحث توسعه بازارهای خارجی نیز یکی از شرکت های تحت پوشش مرکز موفق به انجام صادرات  به کشورهای عراق و افغانستان  به ارزش ریالی حدود 5.8 میلیارد ریال گردیده است.

🔺برنامه‌های شما برای سال 97 چیست؟

در نظر داریم تا بحث تنوع بخشی به منابع مالی خود را به طور جدی تری پیگیری کنیم. توسعه زیرساخت‌های فیزیکی جهت استقرار شرکت ها جزء برنامه های ما است و امیدواریم 1000 متر به فضای کارگاهی خود در سال آینده  بتوانیم اضافه کنیم. ورود جدی تر به قراردادهای اجرایی و رفع نیازهای ارگان های مختلف و همچنین توسعه صادرات نیز از جمله برنامه های هدف گذاری شده  برای سال آینده است.    
ایجاد کلین روم تخصصی پارک برای شرکت‌های فعال حوزه تجهیزات پزشکی از مهم ترین برنامه‌های ما برای سال بعد است که مذاکرات آن با معاونت علم و فناوری رییس جمهور برای تامین اعتبار در حال انجام است.