Khorasan Science and Technology Park (KSTP)


زمان: چهارشنبه ۱۸ مهر ۱۳۶۹

مکان:

ثبت‌نام در این رویداد

خبر رویداد


🔵مصاحبه با آقای مهندس تفضلی، مدیر مرکز رشد انرژی پارک علم و فناوری خراسان

🔺دستاوردهای مرکز رشد انرژی در سال‌های اخیر به ویژه سال 1396 چه بوده است؟
مهم ترین اقدام ما در سال 96، اقدام برای اخذ مجوز قطعی مرکز رشد انرژی از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است. مرکز رشد انرژی پارک علم و فناوری خراسان در سال 1391 مجوز اصولی اولیه را از وزارت علوم اخذ کرد و ما در یک طی یک بازه 4 ساله موفق شدیم که به شرایط لازم برای اخذ مجوز قطعی وزارت علوم نائل شویم. در واقع ما تبدیل به اولین مرکز رشد انرژی تخصصی کشور می‌‍شویم که مجوز قطعی وزارت علوم را کسب کرده است.
هدف ما در این 4 سال فعالیت، بیشتر تثبیت جایگاه مرکز رشد انرژی بوده است و از سال آینده بحث توسعه مرکز را در دستور کار داریم. تاکنون در مجموع 33 طرح و شرکت در مرکز رشد انرژی مورد حمایت قرار گرفته‌اند که این رقم در سال 96 حدود 20 شرکت بوده است که تعداد شرکت‌های جاری ما در حال حاضر می‌باشد. حدود 67 درصد از شرکت های ما در حوزه ساخت تجهیزات نفت و گاز و پتروشیمی و 33 درصد از آنها در حوزه مدیریت انرژی و انرژی‌های نو مشغول به فعالیت هستند. ما در حال حاضر بیشترین نرخ استقرار شرکت ها را در بین مراکز رشد استان داریم و حدود 94 درصد از شرکت های فناور ما در خود مرکز مستقر هستند.
در طی دوره چهارساله فعالیت مرکز رشد انرژی حدود یک میلیارد و ششصد میلیون تومان تسهیلات از منابع مختلف به شرکت ها پرداخت کرده ایم که این رقم در سال 96 حدود ششصد میلیون تومان بوده است. در سال 96 قراردادی با منطقه 3 عملیات خط انتقال گاز برای فروش خودروی ویژه عملیات جوشکاری (welding truck) امضا کردیم و دو قرارداد نیز با مجتمع گاز پارس جنوبی و پالایشگاه گاز فجر جم در حوزه شیرین سازی گاز در شرف انعقاد می باشد.
در بحث نمایشگاه‌ها، شرکت های ما امسال در نمایشگاه های نفت و گاز تهران، نفت و گاز اهواز ونمایشگاه فن بازار انرژی عسلویه حضور پررنگی داشتند.
مهم ترین رویداد امسال ما تور فناوری صنعت گاز بود که با حضور بیش از 30 شرکت در حوزه انرژی و بیش از 80 مدیر و کارشناس از صنعت نفت و گاز در پارک علم و فناوری خراسان برگزار شد. از جمله دستاوردهای این تور، انعقاد بالغ بر 10 میلیارد تومان قرارداد از جمله قرارداد هوشمندسازی شبکه آب و فاضلاب مشهد توسط شرکت بهپویان و قراردادهای ساخت تجهیزات با کارفرمایان حوزه نفت و گاز بوده است.
کل اشتغال شرکت های جاری مرکز رشد انرژی در حدود 180 نفر است که بیش از 87 درصد از آنها مدرک تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا دارند و بیش از 70 درصد از شرکت های ما موفق به اخذ مجوز دانش بنیان شده اند.
بحث مستندسازی و تدوین بانک های اطلاعاتی از شرکت ها و فعالیت های مرکز از جمله اقدامات ویژه ما در سال جاری بوده است و تمام اطلاعات شرکت ها و تعاملات آنها با مرکز از جمله جلسات، تماس های تلفنی و مراجعات حضوری ثبت و مستندسازی شده است.

🔺برنامه های شما برای سال 97 چیست؟
یکی از برنامه های ما برای سال جدید برگزاری رویداد جامع انرژی است که مذاکرات آن با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و شهرداری مشهد در حال انجام است. در این رویداد تجمیع ایده‌های اهالی دانشگاه و صنعت و حمایت از آنها هدف گذاری شده است.
ایجاد شبکه بین مراکز رشد انرژی سراسر کشور از جمله برنامه های ما جهت بهره مندی از ظرفیت های دیگر مراکز است. افزایش تعاملات با دانشگاه و توسعه فضای کارگاهی شرکت ها هم از جمله هدف گذاری های مرکز است.
ما در ضمن در تلاش هستیم تا شرایط ورود شرکت های مرکز رشد انرژی به سامانه EP (فهرست بلند وزارت نفت) را تسهیل کنیم. قرار گرفتن شرکت ها در این فهرست جهت فروش تجهیزات به پالایشگاه ها و حضور در مناقصات آنها ضروری است و رایزنی های آن با وزارت نفت در حال انجام است.