Khorasan Science and Technology Park (KSTP)

نشست مشترک شرکت‌های فناور پارک خراسان و دانشگاه فردوسی برگزار شد

زمان: چهارشنبه ۱۸ مهر ۱۳۶۹

مکان:

ثبت‌نام در این رویداد

خبر رویداد


نشست مشترک شرکت‌های فناور پارک علم و فناوری خراسان و دانشگاه فردوسی مشهد با رویکرد انتقال تجربیات در حوزه کسب و کار در محل کتابخانه مرکزی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد.
آقای دکتر بهرامی، معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه فردوسی مشهد در این نشست طی سخنانی، بخش خصوصی، بخش مدیریت ارشد دولتی و جامعه علمی و دانشگاه‌ها را به عنوان مثلث توسعه کشور معرفی کرد و از فراهم ساختن زیرساخت‌های لازم برای ایجاد اکوسیستم فناوری در این دانشگاه خبر داد.
وی ضمن تاکید بر تشکیل کنسرسیوم برای توسعه شرکت های کوچک و متوسط، همکاری پارک و دانشگاه را در این راستا مهم ارزیابی کرد.
ایمان شریعتی، مدیر مراکز رشد پارک علم و فناوری خراسان اعلام کرد: این رویداد، اولین نشست مشترک شرکت‌های پارک و دانشگاه فردوسی مشهد است و هدف از برگزاری آن ایجاد شبکه همکاری و هم‌افزایی بین پارک و دانشگاه و سرآغازی برای همکاری بین شرکت های پارک و دانشگاه در زمینه های گوناگون می باشد.
در این نشست، جمعی از مدیران موفق شرکت های پارک علم و فناوری و دانشگاه فردوسی تجربیات و دانش خود را با محوریت توسعه کسب و کار در عرصه علم و فناوری برای شرکت های فناور به اختصار بیان نمودند.

آقای مهندس کلانتری موسس شرکت سازه اطلاعات سامان ضمن بیان کوتاهی از فرآیند رشد و توسعه شرکت در زمینه تولید نرم افزار ، به بیان دو تجربه راهبردی در طول دوره عمر شرکت اشاره نمود . کنار گذاشتن یکباره تولیدات متفرقه شرکت علی رغم وجود کارفرمایان و مشتریان و تمرکز بر یک محصول ویژه که ایجاد و توسعه پرتال های سازمانی صنعت بیمه و بانک بود و نیز تغییر ساختاری جدید در سازمان شرکت براساس یک تحلیل بر عملکرد 15 ساله که منجر به تغییر مدیر عامل و تغییر سیستم مدیریت و تصمیم گیری شرکت از حالت سنتی و سلسله مراتبی به سیستم گروهی گردید.
آقای دکتر لطفی استاد مهندسی برق دانشگاه فردوسی مشهد و مدیر شرکت پایا فناوران دانش با بیان اینکه این شرکت در زمینه تولید تجهیزات پزشکی فعالیت نموده و در حال حاضر در پارک فناوری شهر دلف هلند دارای دفتر کار است ، مهمترین نکات دوره فعالیت خود را تمرکز بر محصولات مشخص و تقاضا محور ، توجه ویژه بازارهای بین المللی و استفاده از استراتژی اقیانوس آبی و دوری فضاهای پر رقابت در بازار ، فاصله گرفتن از بازارهای دولتی و وام ها و تسهیلات عنوان کرد. همچنین توجه به فرهنگ سازمانی و دور نگهداشتن فضای شرکت از ادبیات ناامید کننده ، اموزش ، مطالعه و یادگیری از جمله نکات مورد تاکید ایشان بود.
آقای مهندس جهانی، رییس هیئت مدیره شرکت آهار شرق به عنوان تولید کننده تجهیزات پیشرفته برق و الکترونیک در حوزه نفت و گاز و نیروگاه که در حال حاضر به عنوان شرکت دانش بنیان در پارک فناوری استان مستقر می باشند ، مهمتریم نکات مورد نظر خود را در قالب خاطرات واقعی ، توجه به طراحی مدل کسب وکار مبتنی بر شرایط حال حاضر بازار و توجه ویژه به اصل صداقت در معاملات و پروژه ها دانستند که باعث موفقیت در بلند مدت خواهد شد.

آقای دکتر فرشیدیان فر مدیرعامل شرکت طاهاقالب و استاد گروه مکانیک دانشگاه فردوسی مشهد به عنوان تنها تولید کننده داخلی مبدل های حرارتی صفحه ای در کشور با 150 پرسنل که در مجموعه پارک علم و فناوری مستقر می باشند، مهمترین نکات مورد نظر خود را در قالب خاطراتی کاربردی، توجه به نیاز بازار و انعطاف پذیری بر اساس آن، توجه ویژه به حرکت در مسیر فناوری های روز و لزوم بهره مندی از نواوری در محصولات و فرآیندها و نیز صبر و حوصله و پشتکار در راه توسعه کسب و کار بیان نمود.

همچنین در فرصت پذیرایی بین مراسم شرکت های فناور به گفتگو و مذاکره و آشنایی با ظرفیت های یکدیگر پرداختند و مدیران و کارشناسان مراکز رشد این فرآیند شبکه سازی را تسهیل نمودند .
در پایان برنامه پنل پرسش و پاسخ از سخنرانان برگزار گردید و به سوالات برگزیده حضار پاسخ داده شد.