Khorasan Science and Technology Park (KSTP)

تولید دستگاه تمام خودکار کشت زعفران در شرکت دانش بنیان پارک علم و فناوری خراسان

زمان: چهارشنبه ۱۸ مهر ۱۳۶۹

مکان:

ثبت‌نام در این رویداد

خبر رویداد


شرکت کمباین سازی زرین بوجار رضوی از شرکت های دانش بنیان پارک علم و فناوری خراسان به فناوری تولید انواع ماشین آلات کشاورزی از جمله دستگاه تمام خودکار کشت زعفران دست یافته است.
آقای رضوی، مدیر عامل شرکت دانش بنیان کمباین سازی زرین بوجار رضوی در رابطه با سابقه فعالیت این شرکت اظهار داشت: ما از یک کارگاه کوچک شروع به کار کردیم و شروع کار ما با کشاورزی و تعمیرات ماشین آلات کشاورزی همراه بود. به تدریج با گسترش کارگاه، تولید ماشین آلات و خدمات مکانیزاسیون هم به حوزه فعالیت‌های ما اضافه شد. این قضیه باعث شد تا ما در سطح کشور نیازسنجی کنیم و دستگاه‌هایی را تولید کنیم که بسیار مورد استقبال قرار گرفتند. سپس با ثبت شرکت کمباین سازی زرین بوجار رضوی در مرکز رشد کشاورزی پارک علم و فناوری خراسان پذیرش شدیم.
آقای رضوی در رابطه با محصولات تولیدی این شرکت گفت: ما از سال 91 تا کنون بیش از 10 مورد اختراع داشتیم که گواهی ثبت 4 مورد آن اخذ شده است.
وی افزود: ما اولین شرکت در سطح کشور هستیم که کشت زعفران را بعد از گذشت 700 سال کاملا مکانیزه ساخته‌ایم. دستگاه کشت زعفران به صورت هفت ردیف اتومات با سرعت کشت 4 هکتار در روز و قابلیت تنظیم در سه ارتفاع عمق در شرکت ما تولید شده است. دستگاه خرمن کوب تخم شربتی، کمباین کششی غلات و حبوبات، خرمن کوب غلات همه کاره و ماشین دانه‌گیر هندوانه از جمله دیگر محصولات شرکت ما هستند که بسیار مورد استقبال قرار گرفته‌اند و همگی دارای گواهینامه ثبت اختراع و ثبت صنعتی هستند. از جمله مزایای کمباین‌های کششی برای غلات و حبوبات، کاهش درصد ریزش خوشه نسبت به دستگاه های مشابه، کاهش درصد ضایعات محصول (حتی به زیر یک درصد) و استحصال کامل دانه بدون شکستگی می‌باشد.

مدیر عامل شرکت کمباین سازی زرین بوجار رضوی از جمله مهم ترین خدمات پارک را برای این شرکت، ایجاد انگیزش و امید و خدمات مشاوره عنوان کرد. وی کمبود سرمایه برای تولید و عدم نگاه حمایتی مسئولان را به عنوان مشکلات اساسی این شرکت مطرح کرد.
آقای رضوی یکی از معضلات اساسی در حوزه کشاورزی را واردات بی رویه ماشین آلات کشاورزی دارای نمونه مشابه داخلی عنوان کرد که فروش ماشین آلات بومی را با مشکل جدی مواجه کرده است.