Khorasan Science and Technology Park (KSTP)

ثبت رکورد جهانی کاهش کدورت آب در شرکت دانش بنیان پارک علم و فناوری خراسان

زمان: چهارشنبه ۱۸ مهر ۱۳۶۹

مکان:

ثبت‌نام در این رویداد

خبر رویداد


شرکت دانش بنیان افق روشن صحرا از شرکت های دانش بنیان پارک علم و فناوری خراسان به فناوری ساخت دستگاه تصفیه آب‌های گل‌آلود و سیلاب دست پیدا کرده و در این زمینه یک رکورد جهانی را به ثبت رسانده است.

آقای احمد گداز، مدیرعامل شرکت افق روشن صحرا در رابطه با سابقه این شرکت اظهار داشت:

ما در شرکت افق روشن صحرا در ابتدا وارد حوزه بیابان زدایی شدیم ولی به دلایلی نتوانستیم ادامه دهیم و تصمیم گرفتیم تا در حوزه آب فعالیت کنیم. در سال 1385 توانستیم اولین آب شیرین‌کن را تولید کنیم. بعد از آن به مدت 6 سال کار تولید دستگاه‌های تصفیه آب را در سطح استان پیگیری کردیم و موفق شدیم به کشورهای عراق و افغانستان نیز صادرات داشته باشیم. پس از آن وارد عرصه ساخت فیلتر مِمبرین جدید بر حسب کدورت شدیم.

وی در رابطه با ویژگی‌های فیلتر ممبرین جدید تولید شده توسط این شرکت گفت:

ممبرین‌هایی که در آب شیرین‌کن‌ها استفاده می‌شوند، مواد محلول در آب را جدا می‌کنند و ممبرینی برای جداسازی مواد معلق به خصوص گِل موجود نبوده است. ما موفق شدیم تا این ممبرین جدید را ساخته و ثبت اختراع کنیم و چند نمونه در اختیار آب و فاضلاب روستایی مشهد قرار دهیم. این محصول بسیار مورد استقبال قرار گرفت و اکنون در روستاهایی که در مسیر خط سد دوستی به مشهد، آب چاه‌هایشان خشک شده از دستگاه‌های ما به عنوان تصفیه‌خانه استفاده می‌شود. این دستگاه‌ها در زمان بازندگی و گِل شدن آب سد دوستی، گل را جدا می‌کنند و در مواقع معمول نیز جلبک‌، روتیفر ،کلیفرم، دیاتومه و دیگر باکتری‌ها را از آب جدا می‌سازند. بعد از گذشتن از UV و کلرزنی، آب برای مردم روستا قابل آشامیدن می‌شود.

آقای گداز در رابطه با فروش محصولات این شرکت گفت:

مشتری ما در حال حاضر صرفا سازمان آب و فاضلاب است. با توجه به کاهش شدید آب‌های سطحی، شرکت‌های آب و فاضلاب اجبارا بر چاه‌ها تمرکز کرده اند و دستگاه‌های ما مخصوصا برای چاه‌هایی که آب آن غیر قابل استفاده شده، بسیار مناسب هستند.

ما یک رکورد جهانی هم در این رابطه ثبت کرده‌ایم و موفق شده ایم کدورت NTU  32000  را به کمتر از عدد یک برسانیم.

ما رتبه اول کشوری را در ایده بازار شرکت آب و فاضلاب استان تهران کسب کردیم و یک دستگاه پایلوت برای بحران کشور با ظرفیت 170 هزار لیتر در روز ساختیم.

مدیر عامل شرکت افق روشن صحرا در رابطه با حمایت‌های پارک علم و فناوری خراسان از این شرکت گفت:

ما بیش از یک سال است که در امور موسسات پارک علم و فناوری خراسان پذیرش شده‌ایم و در این مدت، دوستان کمال همکاری را با ما داشته‌اند. توقع ما از پارک این است که در عقد قرارداد با سازمان‌های دولتی با توجه به عدم پختگی ما در این زمینه، حمایت‌های لازم را مبذول دارند.