Khorasan Science and Technology Park (KSTP)

رییس دانشگاه فردوسی مشهد در بازدید از پارک علم و فناوری خراسان؛
پارک علم و فناوری خراسان و دانشگاه فردوسی حلقه‌های یک زنجیر هستند

زمان: چهارشنبه ۱۸ مهر ۱۳۶۹

مکان:

ثبت‌نام در این رویداد

خبر رویداد


دکتر محمد کافی، رییس دانشگاه فردوسی مشهد در نشست مشترک ریاست و مدیران پارک علم و فناوری خراسان با اعضای هیات رئیسه دانشگاه فردوسی و روسا و معاونان دانشکده‌های مختلف این دانشگاه بر ضرورت افزایش تعاملات و همکاری‌های مشترک بین پارک و دانشگاه فردوسی تاکید و این دو نهاد را به حلقه‌های زنجیری توصیفی کرد که در صورت اتصال نداشتن به یکدیگر از کارآیی لازم برخوردار نیستند.
دکتر کافی با اشاره به این که هنوز هماهنگی بین پارک خراسان و دانشگاه فردوسی به طور کامل محقق نشده است، بر ضرورت آسیب شناسی برای حل این معضل و برنامه‌ریزی برای توسعه همکاری در حوزه‌های مختلف تاکید کرد.
 دکتر رضا قنبری، رییس پارک علم و فناوری خراسان در این نشست اظهار امیدواری کرد تا تفاهم نامه‌ای بین پارک خراسان و دانشگاه فردوسی مشهد در همه زمینه‌ها به خصوص در حوزه پژوهشی منعقد شود تا ارتباط موثرتری بین این دو نهاد شکل بگیرد.
دکتر قنبری تاکید کرد که برای پیشبرد اهداف متعالی فناوری در کشور به هماهنگی و ارتباط تنگاتنگ پارک خراسان و دانشگاه فردوسی مشهد نیاز داریم.
رییس پارک علم و فناوری خراسان، طراحی مدلی برای ساختارمندسازی تحقیق و توسعه با کمک گرفتن از مدیران شرکت‌های دانش بنیان را حائز اهمیت دانست و گفت: ما می‌توانیم با کمک یکدیگر، الگویی بومی از یک پارک و یک دانشگاه مستقل را ارائه دهیم که در کنار هم و کاملا هماهنگ فعالیت می‌کنند.
مهندس تفضلی، معاون ایجاد و توسعه واحدهای فناوری پارک علم و فناوری خراسان نیز در این نشست به معرفی پارک و مراکز رشد تخصصی آن پرداخت و اعلام کرد: در حال حاضر 300 شرکت فناور و دانش بنیان در پارک فعالیت دارند که ارزش فروش محصولات آنها بالغ بر 1470 میلیارد ریال و تعداد شاغلان حدود 3844 نفر هستند که 88 درصد آنها دارای مدرک کارشناسی و بالاتر می‌باشند.
دکتر بهرامی، معاون پژوهش و فناوری دانشگاه فردوسی نیز بازدید از شرکت‌های فناور و دانش بنیان پارک علم و فناوری خراسان را بسیار انگیزه بخش توصیف کرد و مهارت‌افزایی را به عنوان حلقه مفقوده ارتباط صنعت و دانشگاه عنوان کرد. ایشان در عین حال بحث علم آموزی را به عنوان رسالت اصلی دانشگاه مطرح کرد که نباید تحت الشعاع بحث کارآفرینی قرار بگیرد.
دکتر کیوان‌فر، معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع دانشگاه فردوسی هم در این نشست خواستار برنامه‌ریزی برای حضور اساتید دانشگاه‌ها در پارک و معرفی ظرفیت‌های پارک خراسان در دانشگاه فردوسی مشهد شد.
اعضای هیات رئیسه دانشگاه فردوسی مشهد همچنین از شرکت آهار شرق از شرکت‌های دانش بنیان مستقر در پارک علم و فناوری خراسان و ارائه دهنده خدمات نیروگاهی بازدید کردند.
آقای مهندس هاتف، مدیرعامل شرکت آهار شرق و از فارغ التحصیلان دانشگاه فردوسی در این بازدید اعلام کرد که این شرکت به عنوان نماینده شرکت  Simensآلمان در خاورمیانه موفق شده است تا مشکل قطعی برق را در استان برطرف کند و بومی سازی بسیاری از نیروگاه‌های کشور را انجام دهد.
رییس و معاونان دانشگاه فردوسی همچنین از شرکت مدیران صنعت ارائه کننده خدمات تخصصی پوشش و سخت کاری سطحی و شرکت دانش بنیان کارن تولیدکننده انواع کانکتورهای الکتریکی بازدید کردند.
بازدید از شرکت کاوش صنعت توس و آشنایی با پمپ‌های سرعت بالای صنعت نفت و گاز و آشنایی با پکیج ویژه نمک زدایی از نفت خام بخش دیگری از این بازدیدها بود.
آقای مهندس ناصری حسینی، مدیرعامل شرکت کاوش صنعت توس در این بازدید با اشاره به اجرای بیش از 798 پروژه توسط این شرکت در سطح کشور، پیشنهاد تشکیل دفتر تحقیق و توسعه این شرکت در دانشگاه فردوسی مشهد و بهره‌مندی از ظرفیت پایان نامه‌های دانشجویان دوره دکتری این دانشگاه برای کمک به بخش تحقیق و توسعه شرکت کاوش صنعت توس را مطرح کرد.
اعضای هیات رئیسه دانشگاه فردوسی از شرکت دانش بنیان بهپویان نیز بازدید و با پروژه‌های بهینه‎سازی و هوشمندسازی این شرکت در سطح کشور آشنا شدند.
آقای مهندس تقوی، مدیرعامل شرکت بهپویان در این بازدید به طرح مهاب از پروژه‌های این شرکت دانش بنیان برای هوشمندسازی شبکه آب و فاضلاب شهری اشاره کرد و اعلام کرد که حدود 195 پروژه در بیش از 20 استان کشور توسط این شرکت در حوزه های مختلف انجام شده است.
بازدید از شرکت دانش بنیان اکسیر رایانه صبا فعال در حوزه داده‌کاوی و آشنایی با پروژه‌های این شرکت به خصوص پروژه سازمان تامین اجتماعی که منجر به صرفه‌جویی سالانه 30 میلیارد تومانی در این سازمان گشته است، بخش پایانی بازدید هیات رئیسه دانشگاه فردوسی مشهد و روسا و معاونین دانشکده‌های این دانشگاه از پارک علم و فناوری خراسان بود.