Khorasan Science and Technology Park (KSTP)

جلسه شبکه جامع دانشگاه‌های استان خراسان رضوی

زمان: چهارشنبه ۱۸ مهر ۱۳۶۹

مکان:

ثبت‌نام در این رویداد

خبر رویداد


بیست‌وچهارمین جلسه شبکه جامع دانشگاه‌های استان خراسان رضوی یک‌شنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۷به میزبانی دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای مشهد با حضور علیرضا رشیدیان استاندار خراسان رضوی، ریاست دانشگاه‌های استان و مسئولان پارک علم و فناوری خراسان رضوی برگزار شد.

علی جاهدی، مدیر مرکز رشد فناوری اطلاعات و ارتباطات پارک علم و فناوری خراسان و مدیر مرکز توانمندسازی و تسهیل‌گری کسب‌وکارهای نوپای فاوا واحد خراسان رضوی، گزارشی کامل از وضعیت اکوسیستم استارت‌آپی استان شامل معرفی کسب‌و‌کارهای نوپا رشدیافته، رویدادهای برگزار‌ شده در شهرهای مشهد، نیشابور، تربت‌حیدریه، گناباد، سبزوار و قوچان که این رویدادها طی ۵ سال گذشته توسط پارک علم و فناوری خراسان یا سایر دستگاه‌ها و دانشگاه‌های استان برگزار شده‌است، ارایه داد.

جاهدی ضمن مقایسه تعداد رویدادهای برگزار شده در استان و تعداد رویدادهای برگزار شده در کشور، الزامات توسعه هدفمند این رویدادها و لزوم تشکیل دبیرخانه‌ای برای حمایت و توسعه رویدادهای استان را پیشنهاد کرد.

علیرضا رشیدیان نیز در بیست‌و‌چهارمین جلسه شبکه جامع دانشگاه‌های استان گفت: قطعا قوانین و شرایط حاکم بر استارت‌آپ‌ها در کشورهای مختلف متناسب با جمعیت شاغل و جویندگان کار آن‌ها متفاوت است. از این‌رو برای راه‌اندازی استارت‌آپ‌ها در استان باید منطبق با نیازهای آن‌ها، شرایط بومی‌سازی شوند. رشیدیان اظهار کرد: اهدافی را که از راه‌اندازی استارت‌آپ‌ها دنبال می‌کنیم در واقع همان مواردی است که از دانشگاه‌های کارآفرین مورد انتظار است. یعنی به عبارت دیگر باید به مجموعه‌هایی مولد و کارآفرین تبدیل شوند.

استاندار خراسان رضوی با بیان این که در واقع رسالت اصلی استارت‌آپ‌ها از بین بردن فرآیند کند اقتصادی است؛ گفت: با شکل‌گیری این مجموعه‌ها، واسطه‌ها و دلالان حذف شده و این موضوع به نفع مصرف‌کننده نهایی خواهد بود.

رشیدیان تصریح کرد: به همین منظور با پیشنهاد پارک علم و فناوری خراسان برای تاسیس دبیرخانه متمرکز برای تقویت اکوسیستم استارت‌‌آپی و کارآفرینی در استان موافق می‌باشم تا از این طریق بتوانیم به اهداف مورد نظر دست یابیم.

او تاکید کرد: باید شبکه‌ای از سرمایه‌گذاران و دانشگاه‌ها، پارک علم و فناوری و مراکز رشد، سازمان عامل کریدور فناوری رضوی، شورای هماهنگی بانک‌ها، اداره کل کار، تعاون و رفاه اجتماعی، شرکت‌های زیرساخت ارتباطات و فناوری اطلاعات و مخابرات، اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی و مجموعه‌های مرتبط در استان شکل بگیرد تا نیروی متخصص متناسب با نیاز استان تربیت شود و اشتغال هدف‌گذاری شده محقق شود.

رشیدیان در ادامه به تخصیص دو میلیارد تومان بودجه پژوهشی برای سال ۹۷ استان اشاره و تاکید کرد: مطابق با قوانین بالادستی و برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته؛ این بودجه باید در راستای تدوین پژوهش‌های کاربردی برای حل چالش‌ها و موضوعات اولویت‌دار در خراسان رضوی هزینه شود.

او با اشاره به این که در سال‌های گذشته، ۸۰۰ موضوع اولویت‌دار استان شناسایی شده است و پژوهش‌هایی نیز در این زمینه انجام شد؛ گفت: این موارد برای اجرا در اختیار مجریان و دستگاه‌های متولی قرار گرفت.

استاندار خراسان رضوی افزود: در کارگروه آموزش و پژوهش استان برای سال جاری نیز ۴۰۰ مورد موضوع اولویت‌دار پژوهشی شناسایی شده است.