Khorasan Science and Technology Park (KSTP)

در نشست خبری دستاوردها و برنامه های معاونت ایجاد و توسعه واحدهای فناور پارک مطرح شد؛
رویکرد پارک علم و فناوری خراسان، کار هدفمند و گسترش ارتباطات با دانشگاه است

زمان: چهارشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۷

مکان:

ثبت‌نام در این رویداد

خبر رویداد


آقای مهندس داوود تفضلی، معاون ایجاد و توسعه واحدهای فناور پارک علم و فناوری خراسان در نشست خبری مدیران ارشد پارک علم و فناوری خراسان با خبرنگاران و اصحاب رسانه، یکی از رویکردهای اصلی پارک را کار سیستماتیک و هدفمند برای حمایت از واحدهای فناور و گسترش ارتباطات با دانشگاه عنوان کرد.

تفضلی در رابطه با پذیرش شرکت‌ها در مجموعه پارک گفت: یک هسته یا تیم کاری برای پذیرش در پارک باید مراحل پذیرش را طی کند و بعد از پذیرفته شدن شرکت در پارک، می‌تواند از خدمات آن استفاده کند.

ایشان تسهیلات و خدمات ارائه شده به شرکت‌ها را متناسب با مراحلی دانست که شرکت در روند پذیرش و رشد خود در مجموعه پارک در آن عضویت دارد.

معاون ایجاد و توسعه واحدهای فناور پارک خراسان بخشی از خدمات پارک را خدمات مالی و اعتباری و سرما‌یه‌ای ، خدمات استقرار و اختصاص فضاهای اداری و کارگاهی و نیز خدمات آموزش و مشاوره به ویژه آموزش کسب و کار و قوانین حقوقی برای شرکت‌ها عنوان کرد و افزود: در واقع نقش پارک، تسهیل گری برای شرکت‌ها به منظور ارتباط با بازار هدف‌شان است.

مهندس تفضلی در این نشست به ارائه اعداد و ارقامی از مجموعه پارک پرداخت و گفت: در حال حاضر حدود 300 شرکت در مجموعه مراکز رشد و امور موسسات پارک علم و فناوری خراسان عضو هستند و از ابتدای تاسیس پارک تا امروز از 700 طرح و شرکت نوپا، حمایت شده است.

وی نرخ موفقیت شرکت‌های پارک را بیش از 40 درصد عنوان کرد که بر اساس آن، از ابتدای تاسیس پارک تاکنون بین 300 تا 350 شرکت موفق شده‌اند که یک کسب و کار پایدار و دائم را شکل داده و وارد بازار کار شوند.

معاون ایجاد و توسعه واحدهای فناور پارک یکی از رویکردهای پارک را گسترش تعاملات و ارتباط مستمر با مجموعه های دانشگاهی عنوان کرد و اظهار داشت: در این راستا هفته گذشته میزبان هیات رئیسه و روسای دانشکده‌های دانشگاه فردوسی بودیم و در نظر داریم تا تفاهم‌نامه‌ای با دانشگاه فردوسی مشهد به منظور افزایش تعاملات و همکاری‌های مشترک به امضا برسانیم.

مهندس تفضلی در پاسخ به سوالی در رابطه با تاثیر تحریم‌ها بر فعالیت اقتصادی شرکت‌های فناور و دانش بنیان پارک گفت: شرکت‌ها در بحث تامین مواد اولیه و تامین ارز با مشکلاتی مواجه هستند، اما از طرفی تحریم فرصتی برای استفاده بیشتر از محصولات ساخت داخل شرکت‌های دانش بنیان فراهم می‌آورد.

ایشان افزود: با تصویب اساسنامه جدید پارکهای علم و فناوری، پردیسهای تخصصی در این پارکها شکل می‌گیرد که در یک زمینه تخصصی به فعالیت می پردازند.

سید ایمان شریعتی، مدیر مراکز رشد پارک علم و فناوری خراسان در این نشست به معرفی مراکز رشد تخصصی و اقماری پارک علم و فناوری خراسان پرداخت و از  مراکز رشد به عنوان قلب تپنده و موتور محرکه پارک‌های علم و فناوری یاد کرد.

وی گفت: مراکز رشد پارک علم و فناوری خراسان به منظور بهره برداری از توانمندی های موجود در خراسان و با توجه به زیر ساخت های لازم در توسعه فناوری از نظر سخت افزاری، نرم افزاری و ظرفیت های تخصصی موجود در پارک راه اندازی شده اند.

شریعتی یکی از ویژگی‌های پارک خراسان را ایجاد مراکز رشد در شهرستان‌ها عنوان کرد که توانسته‌اند در شهرهای نیشابور، گناباد و تربت حیدریه، اکوسیستم منطقه را تغییر داده و عملا به عنوان پارک های علم و فناوری کوچک در منطقه خودشان نقش ایفا می کنند.

مدیر مراکز رشد پارک خراسان در پاسخ به سوالی در رابطه با نقش پارک در توسعه صنعت گردشگری استان از مرکز رشد فرهنگی و زیارت و مرکز رشد فناوری اطلاعات و ارتباطات پارک به عنوان نهادهای فعال در این حوزه نام برد.

مریم نعمتی، مدیر روابط عمومی و امور بین الملل پارک علم و فناوری خراسان نیز در این نشست خبری اظهار داشت: ما اولین پارک در کشور هستیم که مرکز رشد فرهنگی و زیارت را تاسیس کرده ایم و توانسته‌ایم نقش مثبتی در توسعه صنعت گردشگری و تولید سوغات فرهنگی مشهد ایفا کنیم.

خانم نعمتی یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد پارک را ایجاد و تقویت فرهنگ و ادبیات نوآوری در منطقه عنوان کرد و گفت: همین که جوانان و فارغ التحصیلان دانشگاهی بدانند که مرکزی برای پشتیبانی از طرح‌ها و ایده‌های نوآورانه آنها وجود دارد، بسیار ارزشمند است.

آقای مهندس مظلوم زاده، مدیر امور موسسات پارک علم و فناوری خراسان هم با بیان این که ما در پارک علم و فناوری با تولید انبوه مواجه نیستیم گفت: شرکت‌های ما در پارک به شرکت‌های حل مساله تبدیل می‌شوند و در آنها بخش تحقیق و توسعه و پژوهش نسبت به خط تولید به مراتب پررنگ تر است.

آقای مظلوم زاده تعداد شرکت‌های مستقر در امور موسسات پارک را حدود 75 شرکت عنوان کرد که از این تعداد 25 شرکت دارای واحد تحقیق و توسعه هستند.

مدیر امور موسسات پارک علم و فناوری خراسان افزود: شرکت‌های مستقر در پارک علم و فناوری از سه مزیت مناطق آزاد تجاری شامل معافیت مالیاتی به مدت بیست سال، معافیت گمرکی و نیز معافیت‌های کارفرمایان بهره‌مند می‌شوند.