Khorasan Science and Technology Park (KSTP)

در اولین نشست تخصصی مراکز رشد فناوری حوزه نفت، گاز و پتروشیمی کشور بررسی شد؛
شبکه‌سازی مراکز رشد تخصصی انرژی کشور در پارک علم و فناوری خراسان

زمان: چهارشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۷

مکان:

ثبت‌نام در این رویداد

خبر رویداد


اولین نشست تخصصی مراکز رشد فناوری حوزه نفت، گاز و انرژی کشور به منظور شبکه‌سازی مراکز رشد تخصصی انرژی کشور با حضور مدیران پارک علم و فناوری خراسان و مدیران پارک‌های علم و فناوری استان‌های خوزستان، بوشهر و فارس در پارک علم و فناوری خراسان برگزار شد و زمینه‌های همکاری و هم‌افزایی پارک‌های کشور در حوزه نفت، گاز و پتروشیمی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.
آقای مهندس داود تفضلی، معاون ایجاد و توسعه واحدهای فناور پارک علم و فناوری خراسان در ابتدای این نشست به سابقه تشکیل مرکز رشد و گروه تخصصی انرژی در پارک خراسان از سال 1389  و اخذ مجوز اصولی مرکز رشد انرژی از سال 1391 اشاره کرد و گفت: مرکز رشد انرژی پارک خراسان در سال گذشته موفق شد تا مجوز قطعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری را اخذ کند.
مهندس تفضلی اعلام کرد که از مجموع 305 شرکت جاری در پارک خراسان بالغ بر 50 شرکت در حوزه نفت، گاز و پتروشیمی فعال هستند و 50 درصد از فروش محصولات و 30 درصد از اشتغال شرکت‌های پارک نیز به حوزه نفت و گاز و پتروشیمی اختصاص دارد.
خانم مهندس ذاکریان، مدیر مرکز رشد فناوری انرژی پارک علم و فناوری خراسان نیز به تفاهم‌نامه‌های پارک با پالایشگاه‌های خانگیران، شرکت گاز خراسان رضوی، مجتمع گاز پارس جنوبی و اداره کل استاندارد اشاره کرد و برگزاری تور فناوری گاز در سال گذشته و رویداد گوگرد در سال جاری را از جمله مهم‌ترین اقدامات مرکز رشد انرژی پارک خراسان ذکر کرد.
خانم ذاکریان از جمله اهداف برگزاری این نشست را هم افزایی توان مراکز و واحدهای فناور جهت توسعه بازار و بهره‌گیری از ظرفیت‌های موجود، معرفی شرکت‌های فناور سایر مراکز به کارفرمایان منطقه‌ای، ایجاد شبکه واحدهای فناور عضو، ایجاد کنسرسیوم‌های محلی جهت اجرای پروژه‌های کلان و ایجاد کارگروه تخصصی و دبیرخانه شبکه تخصصی مراکز رشد نفت، گاز و انرژی عنوان کرد.
آقای مهندس امینی، معاون پشتیبانی فناوری پارک علم و فناوری خراسان هم در این نشست به معرفی مجتمع آزمایشگاهی پارک خراسان پرداخت و گفت: ایجاد مجتمع آزمایشگاهی با وجود آزمایشگاه‌های تخصصی حوزه‌های مختلف در پارک‌ها برای حمایت از شرکت‌های فناور و دانش بنیان امری ضروری است.
آقای دکتر افشانی، معاون فناوری پارک علم و فناوری خوزستان نیز در این نشست به تشکیل کنسرسیوم نفت، گاز و پتروشیمی در این پارک اشاره کرد و پیشنهاداتی از جمله تشکیل سایت مشترک و شکل‌گیری پاویون مشترک برای حضور در نمایشگاه‌های صنعت نفت و گاز را مطرح کرد.
دکتر مزارعی، مدیر مرکز رشد پارک علم و فناوری خلیج فارس (بوشهر) هم بر اهمیت توجه به شرکت‌های فعال در حوزه تجاری سازی صنعت نفت و گاز تاکید کرد و  خواستار تشکیل دفاتر پارک‌های کشور در منطقه عسلویه شد.
دکتر کشاورز، مدیر مرکز رشد نفت، گاز و پتروشیمی پارک علم و فناوری فارس نیز ضمن تاکید بر استفاده پارک‌ها از توانمندی‌های یکدیگر، مشکلات عمده پارک‌ها در حوزه انرژی را کمبود فضا، بازاریابی و نبود کنسرسیوم‌های توانمند ذکر کرد.
مهندس شریعتی، مدیر مراکز رشد پارک علم و فناوری خراسان هم برگزاری نشست مدیران پارک‌ها با کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی و معرفی ظرفیت‌های حوزه انرژی و نفت و گاز را حائز اهمیت دانست.
مهندس مظلوم زاده، مدیر امور موسسات پارک علم و فناوری خراسان بر ضرورت تعیین سازوکار مناسب برای پروژه‌های مشترک و شفاف سازی پروتکل‌ها تاکید کرد.
مدیران پارک‌های علم و فناوری استان‌های خوزستان، بوشهر و فارس در پایان این بازدید از شرکت‌های پدیده انرژی پارسیان، کاوش صنعت توس و بهپویان امین منتظر از شرکت‌های عضو گروه تخصصی پارک علم و فناوری خراسان بازدید و با ظرفیت‌ها و قابلیت‌های این شرکت‌ها آشنا شدند.