Khorasan Science and Technology Park (KSTP)

در بازدید اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی از پارک علم و فناوری خراسان مطرح شد؛
نگاه ویژه مجلس شورای اسلامی به پارک‌های علم و فناوری

زمان: چهارشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۷

مکان:

ثبت‌نام در این رویداد

خبر رویداد


جمعی از اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی از پارک علم و فناوری خراسان و شرکت‌های فناور و دانش بنیان آن بازدید کردند و در نشست مشترک با مدیران پارک علم و فناوری خراسان و مدیرکل دفتر سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بر ضرورت نگاه ویژه به پارک‌های علم و فناوری در زمینه اختصاص بودجه تاکید کردند.

حجت الاسلام علیرضا سلیمی از اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات  مجلس شورای اسلامی در این نشست اظهار داشت:  پارک علم و فناوری خراسان نسبت به سالیان گذشته به طور محسوسی پیشرفت کرده است که این نشانه تلاش و کوشش شبانه‌روزی مدیران و کارکنان پارک است.

ایشان به قانون اختصاص چهار درصد از ظرفیت ناخالص داخلی به مقوله پژوهش اشاره کرد و گفت: متاسفانه این قانون در عمل مغفول مانده و فقط حدود نیم درصد از آن محقق شده است.

دکتر سلیمی از عزم ویژه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس برای پیگیری مطالبات شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان پارک خراسان از سازمان ها و ارگان‌های دولتی خبر داد.

دکتر حمایت میرزاده، سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست اظهار داشت: در رابطه با افزایش بودجه پارک‌های علم و فناوری ترجیح ما آن است که این مساله از طریق لایحه از سمت دولت به مجلس شورای اسلامی ارائه شود؛ چرا که اگر در قالب طرحی در مجلس ارائه شود ممکن است شورای نگهبان به جهت ایجاد بار مالی برای دولت با آن مخالفت کند.

دکتر میرزاده همچنین بر ضرورت انطباق تمامی قوانین و لوایح با برنامه پنج ساله توسعه کشور تاکید کرد و به تمام سازمان‌های دولتی توصیه کرد که برنامه‌های کلان خود را پیش از تصویب برنامه پنج ساله توسعه ارائه دهند تا در آینده در رابطه با ارائه طرح‌ها و لویح مغایر با برنامه به مشکل برنخورند.

دکتر حسین بحرینی، نماینده مردم مشهد و عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی نیز به عنوان مهمان ویژه این نشست با اشاره به ضرورت فراهم آوردن تسهیلات لازم برای شرکت‌های دانش بنیان، توجه به سرمایه گذاری خطر پذیر برای حمایت از طرح‌های فناورانه و دانش بنیان را حائز اهمیت دانست.

دکتر بحرینی اظهار داشت: نگاه ما همواره به ارائه تسهیلات به شکل سنتی آن بوده است و ما آنچنان که باید فرهنگ سرمایه گذاری خطرپذیر را ترویج نکرده‌ایم.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، لازمه موفقیت پایدار را نظام تامین مالی خوب دانست و با اشاره به معضلات بانکی کشور در این زمینه، نرخ بهره را به عنوان رقیب سرمایه‌گذاری معرفی کرد.

دکتر کشمیری، مدیرکل دفتر سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیز در این نشست با اشاره به صعود شاخص نوآوری جهانی کشورمان از جایگاه 120 به جایگاه 65 گفت: این موضوع نشان می‌دهد که ما توانسته‌ایم از علم برای حل مساله، بهتر استفاده کنیم و افزایش شرکت‌ها و محصولات دانش بنیان در کشور موید آن است.

دکتر کشمیری با بیان این که بودجه اختصاص یافته به پارک‌های علم و فناوری اصلا مورد انتظار نیست، قانون حمایت از شرکت‌های دانش بنیان را به عنوان یکی از قوانین خوب مجلس توصیف کرد و افزود انتظار ما از نمایندگان مجلس شورای اسلامی این است که همراه با ما در توسعه اکوسیستم فناوری که در کشور شکل گرفته، مشارکت داشته باشند.

مدیرکل دفتر سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی وزارت علوم با اشاره به تجربه پیشرفت علمی کشور کره جنوبی در دهه 1960 خاطر نشان کرد: باید بپذیریم که ما آنچنان که باید در حوزه علم و فناوری سرمایه‌گذاری نکرده‌ایم.

دکتر رضا قنبری، رییس پارک علم و فناوری خراسان در این نشست به شرایط جنگ اقتصادی کشور اشاره کرد و پارک‌های علم و فناوری و شرکت‌های فناور و دانش بنیان را سربازان خط مقدم این جنگ دانست که با تولید کالای ساخت داخل، حل مسائل به کمک علم و ایجاد اشتغال پایدار و کم هزینه می‌توانند کشور را به راحتی در مقابل تحریم‌ها مصون سازند.

دکتر قنبری از جمله ظرفیت‌های تخصصی پارک علم و فناوری خراسان به استقرار سامانه‌های نظارت و ارزیابی شرکت‌های فناور، دبیرخانه برگزاری رویدادهای تخصصی کارآفرینی و ایده پردازی در استان، استفاده از شرکای کلیدی در راه‌اندازی مراکز رشد جدید، ایجاد پایگاه تخصصی پارک در قالب مرکز رشد در شهرستان‌های نیشابور، گناباد و تربت حیدریه، اجرای پروژه‌های گوناگون با سازمانها و حضور در نمایشگاه‌های داخلی و بین المللی اشاره کرد.

رییس پارک علم و فناوری خراسان در این نشست خواستار ارتقاء فرهنگ دانش بنیانی در سیاست گذاری و قانون گذاری و همکاری جهت افزایش بودجه پارک در مجلس شورای اسلامی شد.

ایشان همچنین فعال سازی ردیف عمرانی و فعال‌سازی قوانینی مثل جدول 14 سیاست‌های کلی علم و فناوری ابلاغی مقام معظم رهبری را درخواست کرد و عدم امکان بهره‌برداری از قانون استفاده متوازن از امکانات کشور را به عنوان یک مشکل مطرح کرد.

اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی پیش از این نشست، از شرکت‌ دانش بنیان آهار شرق، فعال در حوزه خدمات نیروگاهی، شرکت کاوش صنعت توس در حوزه تولید پمپ‌های سرعت بالای صنعت  نفت و گاز، شرکت کارن افزار در حوزه تولید کانکتورهای الکتریکی، شرکت بهپویان امین منتظر در حوزه بهینه سازی مصرف انرژی و شرکت اکسیر رایانه صبا فعال در حوزه داده کاوی بازدید و ضمن آشنایی با محصولات و خدمات در جریان مشکلات آنها قرار گرفتند.