Khorasan Science and Technology Park (KSTP)

رویکرد وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح استفاده از ظرفیت‌های دانش بنیان است

زمان: چهارشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۷

مکان:

ثبت‌نام در این رویداد

خبر رویداد


در نشست مشترک صنایع دفاعی کشور با مراکز رشد و شرکت‌های دانش بنیان پارک علم و فناوری خراسان با حضور مقامات عالی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح بر رویکرد اصلی این وزارتخانه در استفاده از ظرفیت‌های دانش بنیان تاکید شد.
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل پارک علم و فناوری خراسان، دکتر رضا قنبری، رییس پارک علم و فناوری خراسان در این نشست با اشاره به ارتقاء رتبه نوآوری کشور به رتبه شصت جهان، از وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح به عنوان یکی از نهادهای پیشبرنده دانش و رویکرد نوآورانه در کشور یاد کرد.
وی افزود: ما اخیرا در پارک علم و فناوری خراسان بر سه حوزه تمرکز بیشتری پیدا کرده‌ایم که یکی از  آنها حوزه هوشمندسازی است و این حوزه اتفاقا مورد تاکید صنایع دفاعی کشور هم می‌باشد.
دکتر قنبری با بیان این که حدود 54 تا 57 درصد صنایع روز دنیا در حال حاضر از هوش مصنوئی استفاده می‌کنند، از وجود 25 شرکت فعال در حوزه هوشمندسازی در پارک علم و فناوری خراسان خبر داد که ظرفیت تبدیل شدن خراسان به قطب هوشمندسازی کشور را فراهم می‌آورند.
ایشان ضمن تاکید بر ضرورت شکل‌گیری پردیس‌های تخصصی، ادامه داد: فناوری‌هایی که قابلیت عرضه داشته باشند، نماد و بروز آنها می‌تواند در قالب پردیس‌های تخصصی باشد.

نماینده وزیر دفاع در استان هم در این نشست، تکیه بر درون و استفاده از ظرفیت‌های داخلی و نیز دانش بنیان محوری را به عنوان مولفه‌های مهم اقتصاد مقاومتی خاطرنشان کرد و گفت: رویکرد اصلی ما در وزارت دفاع، استفاده از هسته دانا و شبکه توانا و بهره‌گیری از ظرفیت‌های دانش‌بنیان است که نمونه اخیر آن در رونمایی از جنگده کوثر در روز صنعت دفاعی مشاهده شد.
ایشان عرضه محصولات با کمیت و کیفیت بالاتر، افزایش حجم قراردادها و تغییر فرآیندهای تولید، کنترل و مونتاژ را به عنوان عمده برنامه‌های وزارت دفاع عنوان کرد و مسیر تعامل با این وزارت‌خانه را کاملا هموار دانست.
رییس صندوق حمایت از تحقیقات، نوآوری و توسعه فناوری‌های نظامی نیز در این همایش از آمادگی این صندوق برای حمایت از شرکت‌های فناور و دانش بنیان در قالب وام یا سرمایه‌گذاری ریسک پذیر خبر داد.
وی همچنین به تشریح فرآیندهای اجرایی صندوق حمایت از تحقیقات، نوآوری و توسعه فناوری‌های نظامی پرداخت و خدمات در حال ارائه این صندوق از جمله سرمایه‌گذاری مشترک برای توسعه فناوری و تولید محصولات فناورانه نظامی، مشارکت در تامین اقلام دفاعی و اعطای تسهیلات را شرح داد.
آقای سرهنگ ریاحی، رییس سازمان نظام وظیفه استان خراسان رضوی نیز بهره‌برداری از ظرفیت نخبگان و محققان را به عنوان رویکرد نیروهای مسلح کشور عنوان کرد و اظهار داشت: با انجام پروژه‌های تحقیقاتی، تسهیلاتی از قبیل کسری خدمت و یا جایگزینی خدمت در اختیار محققان قرار گیرد.
وی افزود: نخبگان از طریق بنیاد ملی نخبگان و یا دانشگاه عالی دفاع ملی به ما معرفی می‌شوند و می‌توانند حداکثر دو پروژه تحقیقاتی را به صورت غیرهمزمان در حین خدمت به انجام برسانند.

رییس سازمان نظام وظیفه استان خراسان رضوی همچنین بهره‌برداری از ظرفیت امریه سربازی برای شرکت‌های فناور و دانش بنیان را به عنوان فرصتی مناسب برای این شرکت‌ها خاطرنشان کرد.
آقای مهندس زارع، رییس دفتر شهید فهمیده شمال شرق کشور نیز از جمله ماموریت‌های شبکه دفاتر شهید فهمیده در سراسر کشور را تسهیل‌گری در دستیابی بخش دفاع به دانش و فناوری، حضور در زیرساخت‌های نهادی، دفاعی و ملی و تقویت و توسعه تعاملات متناسب با زیست بوم منطقه عنوان کرد.
معرفی خدمات بیمه‌ای برای پوشش ریسک مدیران دولتی در استفاده از خدمات و محصولات توسط مهندس حاج حسینی رییس شرکت بیمه کوثر از دیگر بخش‌های این نشست بود.
خانم دکتر چنارانی، نماینده مردم نیشابور در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی هم به عنوان مهمان ویژه این نشست در سخنانی به اهمیت خودکفایی در صنایع بزرگ کشور اشاره کرد و گفت: اگر همان سیاست خودکفایی وزارت دفاع در صنعت خودرو دنبال می‌شد، اینقدر در این صنعت دچار مشکل نشده بودیم.
دکتر چنارانی افزود: ما در مجلس شورای اسلامی نیاز داریم که فراکسیونی با عنوان پارک علم و فناوری و استارتاپ‌ها داشته باشیم تا از این طریق بتوانیم حمایت لازم از پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد را به نحو احسن انجام دهیم.
ایشان همچنین بر این نکته تاکید کرد که تمام پروژه‌های کشور حتما پیوست دانش بنیان داشته باشند.

در پایان این همایش از شرکت‌های فناور و دانش بنیانی که همکاری خوبی با وزارت دفاع داشتند، با اهدای لوح تقدیر شد.