Khorasan Science and Technology Park (KSTP)

پارک فناوری از سه تیم برتر رویداد ملی استارتاپی اسباب‌بازی حمایت می‌کند

زمان: چهارشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۷

مکان:

ثبت‌نام در این رویداد

خبر رویداد


مرکز رشد فناوری‌های فرهنگی و زیارت پارک علم و فناوری خراسان از سه تیم برتر رویداد ملی استارتاپی اسباب‌بازی حمایت می‌کند.

رویداد ملی استارتاپی اسباب بازی، که به گزارش روابط عمومی بنیاد نخبگان خراسان رضوی، اولین رویداد محصول‌محور در صنعت اسباب‌بازی کشور می‌باشد، در تاریخ 27 الی 30 آذر ماه در مشهد توسط بنیاد نخبگان خراسان رضوی و با حمایت ستاد توسعۀ فناوری‌های نرم و هویت‌ساز معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار شد.

مقدمات برگزاری این رویداد، 5 پیش‌رویداد و ارائۀ مشاوره‌های اولیه به 26 تیم پذیرفته‌شده بود که پس از آن، طی 4 روز متوالی در یک فرایند رقابتی پرداختند.

در این رویداد، تدابیر لازم جهت تسهیل شرایط برای دستیابی به فهمی مشترک از مفاهیم توسط تیم‌های شرکت‌کننده اندیشیده شد که از آن جمله می‌توان به برگزاری کارگاه‌های آموزشی و کاربردی شامل تفکر طراحی، خلق مدل کسب‌وکار، محاسبه قیمت تمام‌شده و قیمت فروش محصول، تولید نمونۀ اولیه محصول (MVP) و نیز ارائه آسانسوری اشاره نمود. از طرفی، شرایط تولید نمونۀ اولیه از محصول با دراختیارگذاشتن امکان بهره‌گیری از پرینتر سه‌بعدی و دستگاه برش لیزر برای ایشان فراهم شد.

به نقل از روابط عمومی بنیاد نخبگان خراسان رضوی، دکتر احمدی‌زاده رئیس این بنیاد ضمن بازدید از محل و روند برگزاری رویداد تصریح کرد: بنیاد ملی نخبگان بر اساس وظایفی که در سند راهبردی کشور امور نخبگان که به آن محول شده وظیفه دارد برای مخاطبین رده سنی  قبل از دانشگاه هم به رشد و خلاقیت فرزندان این کشور بپردازد و لذا یکی از حوزه‌هایی که قطعا می‌توانسته مورد توجه قرار گیرد، موضوع اسباب‌بازی بود. اسباب بازی در ایجاد خلاقیت و سازندگی ذهن فرزندان این مرزوبوم تاثیرگذار است.

در این رویداد، شورای سیاستگذاری اسباب‌بازی تشکیل شده است که بحث‌ها، چالش‌ها و معضلات در حوزه اسباب‌بازی در ایران و خراسان ورود پیدا می‌کند.

رئیس بنیاد نخبگان خراسان رضوی ادامه داد: یکی از دلایل انتخاب استان خراسان رضوی و شهر مشهد به‌عنوان میزبان و برگزارکننده این رویداد ملی می‌توان به وجود زائرین حرم حضرت امام رضا(ع) و همچنین میزان خریدی که در  شهر مشهد صورت می‌پذیرد اشاره کرد. برآوردی که خود بنیاد نخبگان استان خراسان رضوی در بحث سوغات در مشهد انجام داده است نشان از این دارد که گردش مالی حوزه اسباب‌بازی حدود 70میلیارد تومان در سال می‌باشد که عمده این بخش در اختیار محصولات خارجی می‌باشد. همین دلیل باعث شد که این رویداد در شهر مشهد برگزار شود و هم تولیدکنندگان، توزیع‌کنندگان و افراد خلاق در کنار هم جمع شوند و چاره‌اندیشی برای این صنعت شود.

وی ادامه داد: بر این اساس رویداد استارت‌آپی اسباب‌بازی با هدف شناسایی ایده‌ها و حمایت از تولید گسترده در این حوزه برنامه‌ریزی شده است.

احمدی‌زاده هدف اصلی این رویداد را دستیابی به ایده‌ها و فکر های نو در زمینۀ تولید اسباب‌بازی دانست و گفت: امیدواریم این رویداد باعث رونق بیشتر صنعت اسباب‌بازی در کشور و به‌ویژه در خراسان رضوی شود و به همین دلیل برای پیشرفت در این حوزه از ایده‌های نو و خلاق حمایت خواهد شد.

وی تأکید کرد یکی از رخدادهای ویژه این رویداد در مقایسه با رویدادهای دیگر، دستیابی تیم‌ها به نمونه اولیه و قابل ارائه به داوران است که این مهم، با مهندسی صورت‌گرفته بر روی رویداد و حضور مربیان خبره کشوری حاصل شده است.

رضا قنبری رئیس پارک علم و فناوری خراسان در اختتامیه این رویداد ضمن اشاره به نقش و حمایت‌های پارک علم و فناوری خراسان در رشد و ارتقای تیم‌های استارتاپی، به اهمیت برگزاری چنین رویدادهایی با توجه به ظرفیت‌های بومی دیگر از جمله زعفران پرداخت و یادآور شد سه تیم از تیم‌های منتخب مورد حمایت مادی و معنوی مرکز رشد فناوری‌های فرهنگی و زیارت پارک علم و فناوری خراسان قرار خواهند گرفت.

لازم به ذکر است در اختتامیه این رویداد، تیم‌ها به ارائه طرح‌های خود به تیم داوران متشکل از آقایان رضا قنبری، هاشم مهذب رحیم‌زاده، علیرضا جاوید عربشاهی و هادی زواشکیانی پرداختند و پس از بررسی‌های تخصصی، داوران تیم‌های زیر را به‌عنوان برگزیدگان رویداد ملی استارتاپی اسباب‌بازی کشور معرفی کردند.

رتبه

نام تیم

نام اعضاء تیم

توضیحات ایده

1

اسباب بازی الف

کامران تمری

مجتبی کلهر

شادی زمانی

نگار حکیمی ها

 

هندونه که یک بازی تعادلی با هدف به چالش کشیدن ثبات اسباب بازی ( تعبیری از حال درونی انسان) از طریق مهره چینی در دو طرف آن ( تعبیری از عوامل بیرونی) است

2

رادوین

محمد جواد نجار

نجمه السادات قرشی یزدی

قاسم دباغ

منیره نجار

مهدی نجار

 

بازی توپ لوپ ، که یک بازی فکری هیجانی است که به هدف احیا دور همی های شبانه قدیمی طراحی شده است.

3

مومنتو

دانیال نوعی

 

بازی با عنوان مومنتو که بازی برداشت سه تایی مهره ها کسی که آخرین سه تایی رو بردارد برنده بازی ست.

 

احمد نیکبخت

فاطمه قریشی

امید میلانی فرد

سحر واحدی جو

محدثه حیدری

4

نیکوک

نیکو ناصرزاده

 

بازی با عنوان دوزک که یک بسته ی ساخت عروسک است

ثمینه صادقی

ناصر ناصرزاده

حامد رمضان نژاد

زهره کلانتر

5

استور

محمدعلی پیرایش

 

یک بازی رومیزی مبتنی بر مفاهیم کسب وکار است.

رامین دهقان

هانیه عرب

6

با نمک

محمدحسین جمارانی

 

گروه با نمک با اسباب بازی کارت رواین که یک اسباب‌بازی برای تقویت توانایی حل مسئله، هوش فضایی و تفکر تحلیل گرا هست.

محمد هادی شادفر

امیرحسین تاریوردی

حسن مهدیان

7

گره

پیمان صادق زاده

 

بازی رومیزی کندوقاپ یک بازی رومیزی خانوادگی و استراتژیک است.

محمدرضا هاشمی فر

مسعود فرشته پور

8

صاعد

خانم موسوی

 

بازی صاعد بصورت ایستاده و مطابق ارگونومی صحیح طراحی شده و برای کمک به شکل گیری ساختار اسکلتی کودک و نوجوان مناسب است.

سعید هادی

سلما اعتباری

9

چیستا

وحید اسماعیلی

 

رئونت(raevant)یک بازی رومیزی برای آموزش و گسترش فرهنگ و هنر ایران زمین است.

فاطمه علاءالدین

امیر اردشیری لردجانی

10

بازی باز

جواد دریادل

 

اسباب بازی با عنوان گنج یاب یک اسباب بازی فکری ، آموزشی و حرکتی است.

مریم احراری

مهدی آهویی

هادی دریادل

 

جوایز و تسهیلات اعطاشده به تیم های برتر به شرح زیر می‌باشد:

1- تیم‌های اول تا پنجم به ترتیب: 40میلیون ریال،  30میلیون ریال، 20میلیون ریال، 10میلیون ریال و 7،500،000 ریال

2- سه تیم اول مستقر در مشهد: پذیرش در مرکز رشد فناوری‌های فرهنگی و زیارت پارک علم و فناوری خراسان و بهره‌مندی از حمایت مادی و معنوی

3- ده تیم اول: معرفی به جایزه ملی فیروزه جهت شرکت و اخذ غرفه‌های رایگان در این جشنواره

4- ده تیم اول (که به مرحله تولید برسند): عضویت رایگان در انجمن تولیدکنندگان و ارائه غرفه رایگان در نمایشگاه‌های اسباب‌بازی که توسط انجمن در سال 97 و 98 برگزار می‌شود.

5- تیم‌های برگزیده که در زمینه الکترونیک درخواست تسهیلات دارند: بهره‌مندی از تسهیلات 5میلیارد ریالی اسباب‌بازی الکترونیکی و برقی سازمان صمت استان.