Khorasan Science and Technology Park (KSTP)

همکاری مشترک پارک علم و فناوری خراسان و شرکت شهرک های صنعتی استان

زمان: چهارشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۷

مکان:

ثبت‌نام در این رویداد

خبر رویداد


در بازدید معاون شرکت شهرک های صنعتی استان و کارشناس معاونت صنایع کوچک از پارک علم و فناوری خراسان، زمینه های همکاری مشترک بین دو مجموعه مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل پارک علم وفناوری خراسان، مهندس علیخواه معاون شرکت شهرک های صنعتی استان و مهندس محمد مهدی زاده کارشناس معاونت صنایع کوچک از پارک علم وفناوری خراسان بازدید کردند.
در ابتدای جلسه مهندس امینی معاون پشتیبانی وفناوری پارک علم وفناوری خراسان ضمن اشاره به حوزه های مشترک پارک و شهرک صنعتی از جمله کمیته شرکت های دانش بنیان، کارگروه اقتصاد مقاومتی و شورای فن بازار، خواستار همکاری های هرچه بیشتر دو مجموعه شد.
ایشان آزمایشگاه های تخصصی پارک علم وفناوری خراسان و آزمایشگاه های مستقر در شهرک را عنوان کرد که پاسخگوی مشتریان زیادی از صنعت هستند. وی همچنین برگزاری آموزش های مشترک و استفاده از ظرفیت مشاوران و متخصصان دو مجموعه را یادآور شد که می تواند نمونه دیگری از همکاری مشترک دو مجموعه باشد.
امینی افزود: با توجه به این که رسالت پارک و شهرک بسیار به یکدیگر شباهت دارد، دو مجموعه می توانند از ظرفیت های یکدیگر استفاده کرده و امکانات خود رابه اشتراک گذارند. همچنین می توان در حوزه مسائل زیرساختی چون آب و فاضلاب، برق، پروانه بهره برداری، محیط زیست و ... نیز همکاری های مشترکی داشته و از تجارب هم بهره برد. وی گفت: شرکت های فناور پارک حتی می توانند نقش R&D شرکت های بزرگ و صنایع را ایفا کنند.
مهندس تفضلی معاون ایجاد و توسعه واحدهای توسعه فناوری با تشریح فرایندهای پارک، به تعداد 311 شرکت فناور جاری پارک اشاره کرد که از این بین 120 شرکت در مرحله رشد مقدماتی و 120 شرکت در مرحله رشد هستند. وی همچنین به معرفی امور موسسات پرداخت که در این مرحله شرکت ها با عنوان شرکت های همکار و دانش بنیان خواهند بود.
ایشان ضمن معرفی 5 مرکز رشد در مشهد و 3 مرکز رشد در شهرستان های اقماری، تعداد 60 شرکت پارک را در حوزه انرژی، 70 شرکت در حوزه ICT، 40 شرکت در حوزه فناوری های نرم و فرهنگی، 40 شرکت در حوزه کشاورزی و مابقی را در حوزه های فنی و مهندسی عمومی برشمرد.
مهندس علیخواه معاون شرکت شهرک های صنعتی استان نیز با بیان ظرفیت های همکاری مشترک پارک و شهرک، مشکل بازاریابی فروش محصولات را مورد توجه قرار داد و بر ایجاد سامانه عرضه و تقاضا و کلینیک بین استانی تأکید کرد.
ایشان با اهمیت بر ارتباط مراکز علمی و صنعتی با یکدیگر، رفع نیازهای فناورانه صنعت غذا در 17 استان کشور توسط استان خراسان را بیان کرد و استان خراسان را تنها استان برای انتقال تکنولوژی از کره دانست.
علیخواه با هدف تثبیت یا ایجاد شغل، استفاده از ظرفیت های دو مجموعه و همکاری پارک و شهرک را مدنظر قرار داد و پایش و توسعه منطقه ای را در این خصوص بیان کرد. وی در ادامه افزود: توانمندی واحدهای کوچک و شناسایی و نیاز واحدهای بزرگ می تواند ارتباط موثری در این بین ایجاد کند و فشار تکنولوژی به عنوان اهرم قدرت دربرابر پوشش بازار را مهم دانست. وی در ادامه همکاری همه جانبه خود را در این خصوص اعلام کرد.
دکتر قنبری رئیس پارک علم و فناوری خراسان ضمن ابراز خرسندی از این حضور و همدلی، به قرارداد منعقد شده پارک و شهرک اشاره کرده و همگرایی را سرلوحه این مهم دانست. وی این نهادها را با عنوان نهادهای حامی خواند که با واژه حمایت سرشته شده اند و باید در جهت تسریع فضای کسب و کار گام بردارند.
قنبری با بیان این که 95% صنعت خراسان، صنایع کوچک و متوسط و 85% صنعت استان خصوصی است، در جهت رشد و توسعه استان خراسان ابراز امیدواری کرد و تمرکز ویژه بر نقاط قوت استان را در کنار همکاری و همدلی حائز اهمیت دانست.
شایان ذکر است مهندس علیخواه معاون شرکت شهرک های صنعتی استان و مهندس محمد مهدی زاده کارشناس معاونت صنایع کوچک به اتفاق مدیران و معاونین پارک خراسان از شرکت های سامان داروی هشتم، ایمن موج، آداک و نگار کانی بازدید کردند.