Khorasan Science and Technology Park (KSTP)

تولیت آستان قدس رضوی:
اعتماد به جوانان زمینه خودکفایی دارویی کشور را فراهم می‌کند

زمان: چهارشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۷

مکان:

ثبت‌نام در این رویداد

خبر رویداد


تولیت آستان قدس رضوی گفت: می‌توان با اعتماد به جوانان و ظرفیت‌های موجود زمینه خودکفایی دارویی کشور را فراهم کرد.
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل پارک علم و فناوری خراسان، حجت الاسلام  سید ابراهیم رئیسی ظهر سه شنبه 16 بهمن در آیین افتتاح سایت تولید فاکتور ۸ نوترکیب و انواع فرآورده‌های دارویی بیوتکنولوژی شرکت سامان داروی هشتم، یکی از شرکت های دانش بنیان و فناور پارک علم و فناوری خراسان که در محل پارک علم و فناوری مشهد برگزار شد، اظهار کرد:می توان با اعتماد به جوانان و اتکا به توان متخصصان داخلی و ظرفیت های موجود، زمینه خودکفایی در تولید دارو و بی نیاز شدن از وابستگی به کشورهای خارجی را فراهم کرد.
وی افزود: جوانان متخصص ایرانی برای تحقق استقلال اقتصادی در همه بخش ها توانمند بوده و با کار و تلاش و بهره گیری از نوآوری ها و خلاقیت ها در حوزه فناوری هسته ای و سایر زمینه ها خوش درخشیده اند.
تولیت آستان قدس ادامه داد:کسانی که ملت ایران را تهدید و تحریم اقتصادی می کنند باید بدانند که این مردم چه در دوران دفاع مقدس و چه بعد از آن، همواره تحریم ها را به فرصت تبدیل کرده اند و اگر در تنگنای اقتصادی قرار گیرند برای رسیدن به خودکفایی مصمم تر خواهد شد.
رئیسی تصریح کرد:نمی‌خواهیم در آستان قدس رضوی به هر قیمتی کارهای اقتصادی را پیش ببریم، به همین دلیل سرمایه‌ها به سمت تولید دارو و کالاهای استراتژیک کشاورزی که در سفره مردم به صورت مستقیم تأثیر دارد، هدایت شده است
تولیت آستان قدس بیان کرد:با تلاش متخصصان داخلی امروز ۴۵ درصد نیاز بیماران هموفیلی به فاکتور ۸ توسط شرکت سامان داروی هشتم تامین می‌شود و در آینده‌ای نزدیک طی چند ماه آینده با توسعه خط تولید، به لحاظ تامین این دارو در داخل کشور خودکفا خواهیم شد.
وی تاکید کرد:تولید فاکتور۸ نوترکیب و تلاش برای تولید انواع داروهای بیوتکنولوژی در شرکت سامان داروی هشتم مصداقی از جهاد علمی است و مجاهدان این عرصه با تلاش، اخلاص و بهره گیری از علم و فناوری دانش بنیان توانستند کاری را که از نگاه بیگانگان، توانایی انجام آن در داخل کشور وجود نداشت، به نتیجه برسانند.
رئیسی با اشاره به بومی سازی دانش تولید فاکتور۸ نوترکیب اظهار کرد: در گذشته زیرساخت های مورد نیاز برای راه اندازی خط تولید این محصول در شرکت سامان داروی هشتم ایجاد شده بود و طی ۲ سال اخیر با تجهیز امکانات، زمینه تولید فاکتور۸ و تامین نیاز داخل فراهم شد.
گفتنی است، شرکت سامان داروی هشتم به عنوان بزرگترین مرکز شتاب‌دهنده شرق کشور در حال حاضر چند طرح پژوهشی و مطالعاتی بر روی آنتی‌بادی‌های مونوکلونال(MAb) که در ردیف داروهای انکولوژی(سرطانی) است، در دستور کار دارد.
این شرکت یکی از شرکت های دانش بنیان و فناور پارک علم و فناوری خراسان بوده که به عنوان تنها شرکت دانش بنیان آستان قدس رضوی شناخته شده و وابسته به هلدینگ سلامت و داروی آستان قدس رضوی است.