Khorasan Science and Technology Park (KSTP)

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی تاکید کرد؛
ضرورت حمایت سرمایه‌گذاران استان خراسان از شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان پارک علم و فناوری خراسان

زمان: چهارشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۷

مکان:

ثبت‌نام در این رویداد

خبر رویداد


به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل پارک علم و فناوری خراسان حضرت آیت الله علم الهدی، نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی و امام جمعه مشهد در دیدار با رئیس، معاونین و جمعی از مدیران عامل شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان پارک علم و فناوری خراسان ضمن تاکید بر ضرورت حمایت سرمایه‌گذاران استان از شرکت‌های فناور و دانش بنیان پارک خراسان، خواستار معرفی هر چه بیشتر خدمات و پشتیبانی‌ها و دستاوردهای پارک و شرکت‌های عضو آن در استان و کشور شد.

نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی در این دیدار اظهار داشت: حمایت از محصولات فناور و دانش‌بنیان باعث تقویت هر چه بیشتر تولید در کشور شده و باعث می‌شود تا آینده مملکت به دست جوانان خودمان و نه قدرت‌های خارجی رقم بخورد.

آیت الله علم الهدی افزود: باید به سمتی حرکت کنیم که سرمایه‌گذاری به جای سپرده گذاری مرسوم در بانک‌ها در مسیر حمایت از تولید داخلی هدایت شود.

ایشان ادامه داد: امروزه حجم گسترده مراکز خرید در شهر مشهد نشان می‌دهد که پول کافی برای سرمایه‌گذاری وجود دارد ولی متاسفانه این حجم گردش مالی در مسیر سرمایه‌گذاری‌های زود بازده قرار گرفته است.

امام جمعه مشهد مقدس همچنین خواستار تلاش مضاعف برای کسب رتبه اول در شاخص‌های دانش‌بنیان کشور با همکاری و هماهنگی با تمام نهادهای تصمیم‌گذار استان به ویژه استانداری شد.

دکتر رضا قنبری، رئیس پارک علم و فناوری خراسان در این دیدار به ارائه گزارشی از اقدامات و دستاوردهای پارک خراسان و شرکت‌های عضو آن پرداخت.

دکتر قنبری اظهار داشت: امروز ادبیات کشور جنگ اقتصادی است و شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان سرداران این جنگ اقتصادی و زائیده انقلاب هستند.

وی ادامه داد:  امروزه نزدیک به 4300 نفر در 320 شرکت فناور و دانش‌بنیان پارک خراسان مشغول فعالیت هستند که در سال گذشته حدود 200 میلیارد تومان محصولات فناورانه خود را به فروش رسانده‌اند و نکته جالب توجه میانگین سنی نیروهای این شرکت‌ها است که حدود سی سال بوده و اکثرا از جوانان فارغ‌التحصیل دانشگاهی می‌باشند.

رئیس پارک علم و فناوری خراسان افزود: در دنیا اقتصاد فیزیکی وجود داشته ولی ما بر اقتصاد دانش‌بنیان تمرکز کرده‌ایم و به واسطه آن توانسته‌ایم ارزش افزوده بسیار بالایی را به وجود آوریم.

قنبری همچنین به ارائه گزارشی از صادرات محصولات فناورانه و دانش‌بنیان به کشورهای مختلف دنیا پرداخت.

مهندس تقوائی، مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان بهپویان امین منتظر نیز در این دیدار با اشاره به اجرای بیش از 30 پروژه بهینه‌سازی مصرف انرژی و هوشمندسازی توسط این شرکت در سطح کشور، از ریسک‌ناپذیری و عدم اطمینان مدیران دولتی به شرکت‌های دانش‌بنیان به عنوان یک مشکل اساسی یاد کرد و خواستار تغییر نگاه مسئولان در این زمینه شد.

مهندس جهانی، رئیس هیات مدیره شرکت خدمات نیروگاهی آهار شرق هم در این دیدار اظهار داشت : شرکت ما موفق شده بسیاری از سیستم‌ها و تجهیزات نیروگاهی را بومی‌سازی کند و امروز نام ما در کنار نام بسیاری از شرکت‌های مطرح جهان قرار گرفته است، با این وجود به شرکت‌های دانش‌بنیان از جنس ما آنچنان که باید توجه نمی‌شود و نگاه عمومی فقط به سمت شرکت‌هایی با دارایی و اموال محسوس است.

وی همچنین از بروکراسی اداری به عنوان یکی از معضلات اساسی شرکت‌های دانش بنیان یاد کرد و خواستار تغییر نگاه فرهنگی جامعه و مسئولان به مقوله دانش‌بنیان شد.