Khorasan Science and Technology Park (KSTP)

مدیر مرکز رشد فناوری‌های فرهنگی و زیارت خبر داد؛

زمان: چهارشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۷

مکان:

ثبت‌نام در این رویداد

خبر رویداد


به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل پارک علم و فناوری خراسان، علیرضا جاوید عربشاهی، دبیر برگزاری رویداد علمی چالش فناوری پلیمرهای زیست تخریب پذیر با اعلام این خبر گفت: چالش فناوری پلیمرهای زیست‌تخریب‌پذیر به سفارش معاونت علمی آستان قدس رضوی و با مشارکت پارک علم و فناوری خراسان، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و شتاب‌دهنده هاوش در خردادماه سال جاری برگزار می‌شود.
وی تصریح کرد: امروزه در ظروف و بسته‌بندی‌ها به‌ویژه برای مواد غذایی از مواد پلاستیکی، نفتی، شیشه، فلزات و کاغذ استفاده می‌شود که این مواد معایب متعددی را به ‌دنبال دارد که از جمله آن‌ها مهاجرت ترکیبات استفاده شده در فرمول‌بندی بسته‌بندی به ماده غذایی، ایجاد آلودگی‌های زیست‌محیطی و مشکلات بازیافت آن‌ها است.
عربشاهی افزود: توليد روزافزون پليمرهاي مقاوم به تخريب زيستي منجر به تجمع ضايعات پليمري در طبيعت شده و مشكلات زيست‌محيطي فراواني ايجاد مي‌كند و زباله‌های پلاستیکی به‌جامانده همواره به‌عنوان معضل بزرگی برای محیط زیست مطرح هستند.
وی ابراز کرد: مطالعات بسياري در زمينه تخريب زيستي پليمرها با هدف غلبه بر مشكلات زيست‌محيطي ناشي از تجمع پلاستيك‌ها در طبيعت در حال انجام است که بهترين راه‌حل براي رفع اين معضل، توليد پليمرهاي زيست‌تخريب‌پذير است.
دبیر اجرایی رویداد فناوری پلیمرهای زیست‌تخریب‌پذیر عنوان کرد: پژوهش‌های جدید به یافتن جایگزین‌های مناسب برای بسته‌بندی‌های متداول معطوف شده است. ‌پلیمرهای زیست‌تخریب‌پذیر و سازگار با محیط زیست به‌عنوان راه‌حل مناسب برای این موضوع پیشنهاد می‌شوند.
وی افزود: با توجه به حجم بالای استفاده از لیوان، ظروف یکبار مصرف و کیسه‌های حمل کفش در حرم رضوی، توجیه پذیر نمودن استفاده از این زیست پلیمرهای تخریب پذیر یکی از مهمترین چالش‌ها است.
مدیر مرکز رشد فناوری‌های فرهنگی و زیارت ادامه داد: در این چالش به دنبال آن هستیم تا به استفاده از ظرفیت علمی و فناوری شرکت‌های دانش‌بنیان و نخبگان و نوآوران، با حفظ کیفیت و استانداردهای لازم استفاده از این مواد را اقتصادی کنیم.
وی یادآور شد: این چالش در 5 مرحله برگزار می‌شود و متقاضیان شرکت در این چالش تا اول خردادماه فرصت دارند با مراجعه به سایت معاونت علمی آستان قدس رضوی به آدرس sti.razavi.ir در این چالش ثبت نام کنند.