Khorasan Science and Technology Park (KSTP)

در نشست اعضای کمیسیون بهداشت مجلس در شرکت سامان داروی هشتم مستقر در پارک علم و فناوری خراسان مطرح شد:
درک درستی از جنگ اقتصادی نداریم

زمان: چهارشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۷

مکان:

ثبت‌نام در این رویداد

خبر رویداد


نشست هم اندیشی اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی و شرکت‌های خراسانی تولیدکننده دارو در شرکت سامان داروی هشتم مستقر در پارک علم و فناوری خراسان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل پارک علم و فناوری خراسان؛ جلسه هم اندیشی شرکت های دارویی استان خراسان رضوی با حضور اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، رئیس سازمان غذا و دارو و مدیرکل امور دارو سازمان، رئیس ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری، رئیس مرکز پیوند و بیماری های خاص معاونت درمان وزارت بهداشت، نمایندگان سازمان اقتصادی رضوی، رئیس سندیکای شرکت های دارویی استان خراسان رضوی، رئیس پارک علم و فناوری خراسان و مدیران شرکت های دارویی استان خراسان رضوی در روز پنجشنبه سوم مرداد ماه سال جاری در محل شرکت سامان داروی هشتم یکی از شرکت های دانش بنیان پارک علم و فناوری خراسان برگزار شد.
استفاده از داروهای نوترکیب به جای داروهای پلاسمایی مزایای زیادی در بر دارد و سرعت درمان را بهبود می بخشد، اما این فرایند موجب تولید دارو با هزینه بالاتر شده و در نتیجه قیمت دارو بیشتر خواهد شد. لذا حمایت از شرکت های تولیدکننده دارو در کشور از جمله مطالبات شرکت های دارویی است.
شرکت سامان داروی هشتم یکی از شرکت های دانش بنیان مستقر در پارک علم وفناوری خراسان و تولیدکننده داروی فاکتور هشت خون می باشد که علاوه بر نیاز داخل، می تواند نیاز کشورهای منطقه را نیز تأمین کند. این شرکت همچنین در آینده ای نزدیک تولید 5 داروی ضدسرطان دیگر را نیز وارد بازار خواهد کرد که تولیدکننده داخلی ندارد.

به نقل از خبرگزاری ایرنا؛ رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در این نشست بسیاری از مشکلات را ناشی از چرخه بوروکراسی اداری ذکر و بیان کرد: این موضوع نشان می‌دهد درک درستی از جنگ اقتصادی نداریم.
دکتر علی نوبخت حقیقی در نشست هم اندیشی اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی و شرکت‌های خراسانی تولیدکننده دارو در پارک علم و فناوری خراسان در مشهد افزود: تحریم‌های اقتصادی مشکلاتی را ایجاد کرده و دشمنان با راه اندازی جنگ اقصادی در پی ضربه زدن به جمهوری اسلامی ایران هستند. همان طور که در دوران دفاع مقدس از شرایط به بهترین نحو بهره گیری و باعث رشد نظامی امنیتی کشور شد، می بایست در وضعیت کنونی نیز در همین چارچوب بهترین بهره برداری صورت گیرد.
وی ادامه داد: باید جبهه ای در مجلس شورای اسلامی تشکیل شود تا برای حضور فعال و موثر در عرصه جنگ اقتصادی آماده و تجهیز شویم.
رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی همچنین گفت: فعالانی که ۹۷ درصد داروی مورد نیاز کشور را در داخل تولید می کنند باید بیشتر مورد حمایت قرار گیرند.  ۵۴۰ میلیون دلار برای تولید ۹۷ درصد داروهای مورد نیاز در داخل کشور هزینه می شود اما برای واردات 3 درصد داروی مورد نیاز باقیمانده، یک میلیارد و سیصد میلیون دلار هزینه می شود که مطلوب نیست.
رئیس مرکز مدیریت پیوند و امور بیماری‌های وزارت بهداشت نیز در این نشست گفت: شرکت‌های دانش بنیان در عرصه های مختلف ورود کرده اند، از جمله در ساخت دستگاه دیالیز، تولیدات داخلی ایران پا به پای تولیدات خارجی رقابت می کنند.
دکتر مهدی شادنوش در ادامه اظهار داشت: در فرآیند تولید محصول دارویی "فاکتور هشت" برخی مشکلات وجود دارد که منجر به انباشت آن در انبارها شده است. لذا باید در خصوص واردات بی رویه این محصول که در داخل هم تولید می شود بررسی صورت گیرد تا تولیدکنندگان داخلی ضرر نکنند.
نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی نیز در نشست هم اندیشی اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی و شرکت های خراسانی تولیدکننده دارو گفت: باید به شرکت های دانش بنیان که در حوزه تولیدات دارو فعالیت می کنند بیشتر توجه کنیم. موضوع بهداشت و محصولات دارویی جدای از اینکه تکنیکی و فنی می باشد، برای کشور هم مهم است.
حجت الاسلام محمدحسین حسین زاده بحرینی بر لزوم توجه به "اقتصاد درمان" به عنوان یک اصل در مجلس شورای اسلامی تاکید و بیان کرد: نقدینگی و نوسانات نرخ ارز برای مجموعه های تولیدی مشکلی است که باید به صورت ویژه در دستور کار مجلس قرار گیرد.
سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی دیگر نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی نیز بر لزوم بهره مندی هرچه بیشتر از ظرفیت شرکت های فناور تاکید و بیان کرد: شرکت های دانش بنیان با وجود همه مشکلات رشد خوبی داشته اند.
تولیدکنندگان خراسانی دارو نیز در نشست با اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی ضمن بیان نظرهای خود، "افزایش نرخ ارز، واردات بی رویه دارو و طلب های مالی" را از مشکلات پیش روی فعالان عرصه تولید دارو در کشور ذکر و خواستار تلاش برای کاهش این موارد شدند.  نمایندگان عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس نیز قول مساعد دادند تا با برپایی نشست های تخصصی، راهکارهای حل مشکلات تولیدکنندگان دارو در کشور تدوین شود.