پارک علم و فناوری استان خراسان رضوی
عضویت در پارک

درباره پارک

معرفی پارک آخرین به روزرسانی: 1402/06/29

جشن 20 سالگی پارک علم و فناوری خراسان


پارک علم و فناوری خراسان در مردادماه 1381 با تکیه‌بر تجارب ارزشمند به‌دست‌آمده طی 22 سال فعالیت تحقیقاتی در قالب پژوهشکده خراسان زیرمجموعه سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران در زمینه ایجاد و توسعه فناوری‌های پیشرفته و فراهم شدن زیرساخت‌های مناسب با مصوبه شورای گسترش آموزش عالی فعالیت اجرایی خود را در زمینی به وسعت 38 هکتار در شهر مشهد و در جوار شهرک صنعتی توس آغاز نمود.

امروزه پارک‌های علمی، تحقیقاتی و فناوری نقش بسیار عمده‌ای در پیشبرد اقتصاد جهان ایفا می‌کنند. پارک‌های علم و فناوری علاوه بر امکان فعالیت شرکت‌های کوچک و متوسط دانش‌محور و کارآفرین در یک محیط اقتصادی، بستر لازم جهت انتقال و توسعه فناوری، تولید با ارزش‌افزوده بالا، جذب سرمایه‌گذاری خارجی و ورود کارآفرینان و واحدهای صنعتی به بازارهای جهانی را فراهم می‌نمایند.

رسالت راهبردی پارک علم و فناوری خراسان افزایش ثروت در جامعه از طریق تشویق و ارتقاء فرهنگ نوآوری و افزایش قدرت رقابت در میان شرکت‌ها و مؤسساتی است که بر پایه علم و دانش در محیط پارک فعالیت می‌نمایند. برای نیل به این هدف پارک علم و فناوری خراسان مأموریت دارد با ایجاد انگیزه و مدیریت جریان دانش و فناوری در میان دانشگاه‌ها، مراکز تحقیق و توسعه و بخش خصوصی، ایجاد و رشد شرکت‌های نوآور، فناور و دانش‌بنیان را از طریق مراکز رشد و پردیس‌های فناوری تخصصی و نیز ایجاد مؤسسات نو از درون مؤسسات باسابقه (شرکت‌های زایشی) را تسهیل نماید.

این پارک با ارائه انواع خدمات تخصصی و فناوری، تأمین فضاهای کاری و زیرساخت‌های مناسب را به مؤسسات مستقر در پارک ارائه می‌نماید.

برخی از خدماتی که پارک علم و فناوری خراسان به مخاطبان خویش ارائه می‌کند عبارت‌اند از:

 1. خدمات آموزش، مشاوره و منتورینگ.
 2. خدمات استقرار در فضای اداری و کارگاهی.
 3. ارائه تسهیلات حمایتی.
 4. خدمات تأمین مالی و جذب سرمایه.
 5. خدمات توسعه بازار و جذب پروژه از سازمان‌ها و ترجمان‌های دولتی و خصوصی.
 6. خدمات اینترنت و شبکه.
 7. حمایت از حضور در نمایشگاه‌های تخصصی.
 8. ارزیابی اختراع و خدمات مالکیت فکری.
 9. خدمات عمومی از قبیل سرویس ایاب‌وذهاب، آژانس، رستوران.

پارک علم و فناوری خراسان تاکنون بیش از 1200 واحد فناور و شرکت دانش‌بنیان را موردحمایت قرار داده‌ است. این پارک در حال حاضر در شهرستان مشهد و شهرستان‌های نیشابور، گناباد، تربت‌حیدریه، سبزوار و کاشمر دارای مرکز فناوری است که شامل 5 پردیس فناوری و 7 مرکز رشد به شرح ذیل می‌باشد:

 • پردیس فناوری انرژی.
 • پردیس فناوری جامع.
 • پردیس فناوری اطلاعات و ارتباطات.
 • مرکز رشد فناوری‌های فرهنگی و زیارت.
 • مرکز رشد فناوری کشاورزی، منابع طبیعی و صنایع غذایی.
 • مرکز رشد فناوری نیشابور.
 • مرکز رشد فناوری گناباد.
 • مرکز رشد فناوری تربت‌حیدریه.
 • مرکز رشد فناوری گناباد، مرکز رشد فناوری حکیم سبزواری.
 • مرکز رشد فناوری کاشمر.
 • پردیس صنایع معدنی.
 • پردیس فناوری سلامت ثامن.


مفهوم نشان پارک
نشان پارک علم و فناوری خراسان در عین سادگی دارای مفهومی عمیق از کارکرد پارک‌های علمی و فناوری است. وجود 8 دایره به یمن هم‌جواری در کنار مضجع شریف حضرت رضا(ع) انتخاب شده است، حول یک مرکز مفهوم اجتماع و به عبارت بهتر شبکه‌سازی را در ذهن متبادر می‌کند. از درون این شبکه زبانه‌های آتش بیرون می‌آید که در ادبیات فارسی به معنی متولد شدن، عروج و به پرواز درآمدن است و این اشاره دارد به کارکرد اصلی پارک که همانا رشد دادن ایده‌های نو است.